Ero sivun ”Marjatta Raita” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 41:
==Filmografia==
===Elokuvat===
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin:1em 1em 1em 0; background:#f9f9f9; border:1px #aaa solid; border-collapse:collapse; font-size:90%;"
|- bgcolor="#B0C4DE" align="center"
! Vuosi
! Elokuva
! Rooli
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|}
===Televisio===
▲* ''[[Meiltähän tämä käy]]'' (1973)
{| border="2" cellpadding="4" cellspacing="0" style="margin:1em 1em 1em 0; background:#f9f9f9; border:1px #aaa solid; border-collapse:collapse; font-size:90%;"
▲* ''[[Uuno Turhapuro (elokuva)|Uuno Turhapuro]]'' (1973)
|- bgcolor="#B0C4DE" align="center"
▲* ''[[Professori Uuno D. G. Turhapuro]]'' (1975)
! Vuosi
▲* ''[[Lottovoittaja UKK Turhapuro]]'' (1976)
! Televisiosarja
▲* ''[[Häpy Endkö? Eli kuinka Uuno Turhapuro sai niin kauniin ja rikkaan vaimon]]'' (1977)
! Rooli
▲* ''[[Rautakauppias Uuno Turhapuro – presidentin vävy]]'' (1978)
|-
▲* ''[[Risto Vanarin piilokamera]]'' (1979)
|1972-1984<ref>{{Verkkoviite | Osoite = http://www.imdb.com/title/tt0292847/fullcredits?ref_=tt_cl_sm#cast| Nimeke = Spede show | Julkaisu = IMDb| Viitattu = 9.12.2016}}</ref> || ''[[Spede Show]]'' || Elisabeth Turhapuro
▲* ''[[Uuno Turhapuron aviokriisi]]'' (1981)
|-
▲* ''[[Uuno Turhapuro menettää muistinsa]]'' (1982)
|1999-2004|| ''[[Muodollisesti pätevä]]'' ||useita rooleja
▲* ''[[Uuno Turhapuron muisti palailee pätkittäin]]'' (1983)
|-
▲* ''[[Uuno Turhapuro armeijan leivissä]]'' (1984)
▲* ''[[Uuno Epsanjassa]]'' (1985)
|-
▲* ''[[Uuno Turhapuro muuttaa maalle]]'' (1986)
▲* ''[[Uuno Turhapuro – kaksoisagentti]]'' (1987)
|}
▲* ''[[Tupla-Uuno]]'' (1988)
▲* ''[[Uunon huikeat poikamiesvuodet maaseudulla]]'' (1990)
▲* ''[[Uuno Turhapuro herra Helsingin herra]]'' (1991)
▲* ''[[Uuno Turhapuro – Suomen tasavallan herra presidentti]]'' (1992)
▲* ''[[Uuno Turhapuron poika]]'' (1993)
▲* ''[[Uuno Turhapuron veli]]'' (1994)
▲* ''[[Tie naisen sydämeen]]'' (1996)
▲* ''[[Johtaja Uuno Turhapuro – pisnismies]]'' (1998)
▲* ''[[Kylmäverisesti sinun]]'' (2002)
▲* ''[[Uuno Turhapuro – This Is My Life]]'' (2004)
▲* ''[[Käenpesä]]'' (2004)
==Lähteet==
|