Ero sivun ”Timanttiliiga” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
päivitys |
|||
Rivi 25:
}}
'''Timanttiliiga''' ({{k-en|'''IAAF Diamond League'''}}) on vuodesta [[Timanttiliiga 2010|2010]] alkaen järjestetty, vuosittainen kansainvälisen yleisurheiluliiton [[IAAF|IAAF:n]] järjestämä [[Yleisurheilu|huippuyleisurheilukilpailujen]] sarja. Timanttiliiga tuli entisen [[Kultainen liiga]] -kilpailusarjan tilalle. Samalla sen tarkoituksena oli sulauttaa itseensä Super Grand Prix -luokan kilpailut. [[Timanttiliiga 2016|Kaudella 2016]] Timanttiliigaan
Timanttiliigan pääajatuksena on levittää yleisurheilu kaikille mantereille, ja sarjaan kuuluukin kilpailuja [[Yhdysvallat|Yhdysvalloissa]], [[Aasia]]ssa ja [[Afrikka|Afrikassa]]. Kultaisen liigan osakilpailuja järjestettiin vain [[Eurooppa|Euroopassa]], minkä lisäksi sitä kritisoitiin suppeasta lajivalikoimasta. Uudella sarjalla IAAF pyrkiikin kasvattamaan yleisurheilun suosiota ympäri maailman.
== Kilpailujärjestelmä ==
Yhdessä lajissa kilpaillaan 7 kertaa vuoden aikana. Osakilpailun kuusi parasta palkitaan pisteillä niin, että lajin osakilpailun voittaja saa kymmenen pistettä, toiseksi tullut kuusi pistettä,
== Palkintojärjestelmä ==
Rivi 42:
2 000 –
1 500 –
1 000. Lisäksi pitkän matkan juoksuissa annetaan palkinto sijoille
Eniten pisteitä omassa lajissaan keränneet urheilijat palkitaan sarjan päätyttyä 40 000 Yhdysvaltain dollarilla ja Diamond Trophylla.<ref name = "DL"/>
Rivi 51:
== Osakilpailut 2016 ==
[[Tiedosto:Bislett panorama.jpg|thumb|[[Bislett Games]] on järjestetty [[Bislett stadion]]illa vuosittain vuodesta 1965 lähtien.]]
[[Tiedosto:2005-07-01 - United Kingdom - England - London - Crystal Palace - Crystal Palace Transmitter - Crystal Palace Sports Centre.jpg|thumb|[[Lontoo]]n [[Crystal Palace National Sports Centre|Crystal Palace]] oli yksi sarjan kilpailupaikoista, kunnes vuodeksi 2013 ja vuodesta 2015 eteenpäin (vuonna 2014 kilpailtiin
{| class="wikitable sortable"
Rivi 74:
|-
| 22.5.
| [[Meeting International Mohammed VI
| [[Prince Moulay Abdellah Stadium]]
| [[Rabat]]
Rivi 150:
== Lajivoittajat ==
:''Lähde: IAAF''<ref>{{Verkkoviite | Osoite =
=== Miehet ===
{| class="wikitable" style="font-size: 95%;"
|-
! Laji
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=185 | [[Timanttiliiga 2016|2016]]
|-
| 100 m || {{lippukuva|USA}} [[Tyson Gay]] || {{lippukuva|JAM}} [[Asafa Powell]] || {{lippukuva|JAM}} [[Usain Bolt]] || {{lippukuva|USA}} [[Justin Gatlin]] || {{lippukuva|USA}} [[Justin Gatlin]] || {{lippukuva|USA}} [[Justin Gatlin]] || {{lippukuva|JAM}} [[Asafa Powell]]
|-
| 200 m || {{lippukuva|USA}} [[Wallace Spearmon]] || {{lippukuva|USA}} [[Walter Dix]] || {{lippukuva|JAM}} [[Nickel Ashmeade]] || {{lippukuva|JAM}} [[Warren Weir]] || {{lippukuva|PAN}} [[Alonso Edward]] || {{lippukuva|PAN}} [[Alonso Edward]] || {{lippukuva|PAN}} [[Alonso Edward]]
|-
| 400 m || {{lippukuva|USA}} [[Jeremy Wariner]] || {{lippukuva|GRN}} [[Kirani James]] || {{lippukuva|BEL}} [[Kevin Borlée]] || {{lippukuva|USA}} [[LaShawn Merritt]] || {{lippukuva|USA}} [[LaShawn Merritt]] || {{lippukuva|GRN}} [[Kirani James]] || {{lippukuva|USA}} [[LaShawn Merritt]]
|-
| 800 m || {{lippukuva|KEN}} [[David Rudisha]] || {{lippukuva|KEN}} [[David Rudisha]] || {{lippukuva|ETH}} [[Mohammed Aman]] || {{lippukuva|ETH}} [[Mohammed Aman]] || {{lippukuva|BOT}} [[Nijel Amos]] || {{lippukuva|BOT}} [[Nijel Amos]] || {{lippukuva|KEN}} [[Ferguson Cheruiyot Rotich]]
|-
| 1 500 m || {{lippukuva|KEN}} [[Asbel Kipruto Kiprop]] || {{lippukuva|KEN}} [[Nixon Chepseba]] || {{lippukuva|KEN}} [[Silas Kiplagat]] || {{lippukuva|DJI}} [[Ayanleh Souleiman]] || {{lippukuva|KEN}} [[Silas Kiplagat]] || {{lippukuva|KEN}} [[Asbel Kipruto Kiprop]] || {{lippukuva|KEN}} [[Asbel Kipruto Kiprop]]
|-
| 5 000 m || {{lippukuva|ETH}} [[Imane Merga]] || {{lippukuva|ETH}} [[Imane Merga]] || {{lippukuva|KEN}} [[Isiah Kiplangat Koech]] || {{lippukuva|ETH}} [[Yenew Alamirew]] || {{lippukuva|KEN}} [[Caleb
|-
| 110 m aj || {{lippukuva|USA}} [[David Oliver]] || {{lippukuva|CUB}} [[Dayron Robles]] || {{lippukuva|USA}} [[Aries Merritt]] || {{lippukuva|USA}} [[David Oliver]] || {{lippukuva|FRA}} [[Pascal Martinot-Lagarde]] || {{lippukuva|USA}} [[David Oliver]] || {{lippukuva|ESP}} [[Orlando Ortega]]
|-
| 400 m aj || {{lippukuva|USA}} [[Bershawn Jackson]] || {{lippukuva|GBR}} [[David Greene]] || {{lippukuva|PUR}} [[Javier Culson]] || {{lippukuva|PUR}} [[Javier Culson]] || {{lippukuva|USA}} [[Michael Tinsley]] || {{lippukuva|USA}} [[Bershawn Jackson]] || {{lippukuva|USA}} [[Kerron Clement]]
|-
| 3 000 m ej || {{lippukuva|KEN}} [[Paul Kipsiele Koech]] || {{lippukuva|KEN}} [[Paul Kipsiele Koech]] || {{lippukuva|KEN}} [[Paul Kipsiele Koech]] || {{lippukuva|KEN}} [[Conseslus Kipruto]] || {{lippukuva|KEN}} [[Jairus Kipchoge Birech]] || {{lippukuva|KEN}} [[Jairus Kipchoge Birech]] || {{lippukuva|KEN}} [[Conseslus Kipruto]]
|-
| Korkeushyppy || {{lippukuva|RUS}} [[Ivan Uhov]] || {{lippukuva|USA}} [[Jesse Williams (yleisurheilija)|Jesse Williams]] || {{lippukuva|GBR}} [[Robbie Grabarz|Robert Grabarz]] || {{lippukuva|UKR}} [[Bohdan Bondarenko]] || {{lippukuva|QAT}} [[Mutaz Essa Barshim]] || {{lippukuva|QAT}} [[Mutaz Essa Barshim]] || {{lippukuva|USA}} [[Erik Kynard]]
|-
| Seiväshyppy || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]] || {{lippukuva|FRA}} [[Renaud Lavillenie]]
|-
| Pituushyppy || {{lippukuva|USA}} [[Dwight Phillips]] || {{lippukuva|AUS}} [[Mitchell Watt]] || {{lippukuva|RUS}} [[Aleksandr Menkov]] || {{lippukuva|RUS}} [[Aleksandr Menkov]] || {{lippukuva|RSA}} [[Godfrey Khotso Mokoena]] || {{lippukuva|GBR}} [[Greg Rutherford]] || {{lippukuva|AUS}} [[Fabrice Lapierre]]
|-
| Kolmiloikka || {{lippukuva|FRA}} [[Teddy Tamgho]] || {{lippukuva|GBR}} [[Phillips Idowu]] || {{lippukuva|USA}} [[Christian Taylor]] || {{lippukuva|USA}} [[Christian Taylor]] || {{lippukuva|USA}} [[Christian Taylor]] || {{lippukuva|USA}} [[Christian Taylor]] || {{lippukuva|USA}} [[Christian Taylor]]
|-
| Kuulantyöntö || {{lippukuva|USA}} [[Christian Cantwell]] || {{lippukuva|CAN}} [[Dylan Armstrong]] || {{lippukuva|USA}} [[Reese Hoffa]] || {{lippukuva|USA}} [[Ryan Whiting]] || {{lippukuva|USA}} [[Reese Hoffa]] || {{lippukuva|USA}} [[Joe Kovacs]] || {{lippukuva|NZL}} [[Tomas Walsh]]
|-
| Kiekonheitto || {{lippukuva|POL}} [[Piotr Małachowski]] || {{lippukuva|LTU}} [[Virgilijus Alekna]] || {{lippukuva|EST}} [[Gerd Kanter]] || {{lippukuva|EST}} [[Gerd Kanter]] || {{lippukuva|POL}} [[Piotr Małachowski]] || {{lippukuva|POL}} [[Piotr Małachowski]] || {{lippukuva|POL}} [[Piotr Małachowski]]
|-
| Keihäänheitto || {{lippukuva|NOR}} [[Andreas Thorkildsen]] || {{lippukuva|GER}} [[Matthias de Zordo]] || {{lippukuva|CZE}} [[Vítězslav Veselý]] || {{lippukuva|CZE}} [[Vítězslav Veselý]] || {{lippukuva|GER}} [[Thomas Röhler]] || {{lippukuva|FIN}} [[Tero Pitkämäki]] || {{lippukuva|CZE}} [[Jakub Vadlejch]]
|}
=== Naiset ===
{| class="wikitable" style="font-size: 95%;"
|-
! Laji
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=
! width=185 | [[Timanttiliiga 2016|2016]]
|-
| 100 m || {{lippukuva|USA}} [[Carmelita Jeter]] || {{lippukuva|USA}} [[Carmelita Jeter]] || {{lippukuva|JAM}} [[Shelly-Ann Fraser-Pryce]] || {{lippukuva|JAM}} [[Shelly-Ann Fraser-Pryce]] || {{lippukuva|JAM}} [[Veronica Campbell-Brown]] || {{lippukuva|JAM}} [[Shelly-Ann Fraser-Pryce]] || {{lippukuva|JAM}} [[Elaine Thompson]]
|-
| 200 m || {{lippukuva|USA}} [[Allyson Felix]] || {{lippukuva|USA}} [[Carmelita Jeter]] || {{lippukuva|USA}} [[Charonda Williams]] || {{lippukuva|JAM}} [[Shelly-Ann Fraser-Pryce]] || {{lippukuva|USA}} [[Allyson Felix]] || {{lippukuva|USA}} [[Allyson Felix]] || {{lippukuva|NED}} [[Dafne Schippers]]
|-
| 400 m || {{lippukuva|USA}} [[Allyson Felix]] || {{lippukuva|BOT}} [[Amantle Montsho]] || {{lippukuva|BOT}} [[Amantle Montsho]] || {{lippukuva|BOT}} [[Amantle Montsho]] || {{lippukuva|JAM}} [[Novlene Williams-Mills]] || {{lippukuva|USA}} [[Francena McCorory]] || {{lippukuva|JAM}} [[Stephenie Ann McPherson]]
|-
| 800 m || {{lippukuva|KEN}} [[Janeth Jepkosgei]] || {{lippukuva|GBR}} [[Jennifer Meadows]] || {{lippukuva|KEN}} [[Pamela Jelimo]] || {{lippukuva|KEN}} [[Eunice Jepkoech Sum]] || {{lippukuva|KEN}} [[Eunice Jepkoech Sum]] || {{lippukuva|KEN}} [[Eunice Jepkoech Sum]] || {{lippukuva|RSA}} [[Caster Semenya]]
|-
| 1 500 m || {{lippukuva|KEN}} [[Nancy Jebet Langat]] || {{lippukuva|USA}} [[Morgan Uceny]] || {{lippukuva|ETH}} [[Abeba Aregawi]] || {{lippukuva|SWE}} [[Abeba Aregawi]] || {{lippukuva|USA}} [[Jennifer Simpson]] || {{lippukuva|NED}} [[Sifan Hassan]] || {{lippukuva|GBR}} [[Laura Muir]]
|-
| 5 000 m || {{lippukuva|KEN}} [[Vivian Cheruiyot]] || {{lippukuva|KEN}} [[Vivian Cheruiyot]] || {{lippukuva|KEN}} [[Vivian Cheruiyot]] || {{lippukuva|ETH}} [[Meseret Defar]] || {{lippukuva|KEN}} [[Mercy Cherono]] || {{lippukuva|ETH}} [[Genzebe Dibaba]] || {{lippukuva|ETH}} [[Almaz Ayana]]
|-
| 100 m aj || {{lippukuva|CAN}} [[Priscilla Lopes-Schliep]] || {{lippukuva|USA}} [[Danielle Carruthers]] || {{lippukuva|USA}} [[Dawn Harper]] || {{lippukuva|USA}} [[Dawn Harper|Dawn Harper-Nelson]] || {{lippukuva|USA}} [[Dawn Harper|Dawn Harper-Nelson]] || {{lippukuva|USA}} [[Dawn Harper|Dawn Harper-Nelson]] || {{lippukuva|USA}} [[Kendra Harrison]]
|-
| 400 m aj || {{lippukuva|JAM}} [[Kaliese Spencer]] || {{lippukuva|JAM}} [[Kaliese Spencer]] || {{lippukuva|JAM}} [[Kaliese Spencer]] || {{lippukuva|CZE}} [[Zuzana Hejnová]] || {{lippukuva|JAM}} [[Kaliese Spencer]] || {{lippukuva|CZE}} [[Zuzana Hejnová]] || {{lippukuva|USA}} [[Cassandra Tate]]
|-
| 3 000 m ej || {{lippukuva|KEN}} [[Milcah Cheywa]] || {{lippukuva|KEN}} [[Milcah Cheywa]] || {{lippukuva|KEN}} [[Milcah Cheywa]] || {{lippukuva|KEN}} [[Milcah Cheywa]] || {{lippukuva|ETH}} [[Hiwot Ayalew]] || {{lippukuva|KEN}} [[Virginia Nyambura]] || {{lippukuva|BRN}} [[Ruth Jebet]]
|-
| Korkeushyppy || {{lippukuva|CRO}} [[Blanka Vlašić]] || {{lippukuva|CRO}} [[Blanka Vlašić]] || {{lippukuva|USA}} [[Chaunté Lowe]] || {{lippukuva|RUS}} [[Svetlana Školina]] || {{lippukuva|RUS}} [[Marija Kutšina]] || {{lippukuva|ESP}} [[Ruth Beitia]] || {{lippukuva|ESP}} [[Ruth Beitia]]
|-
| Seiväshyppy || {{lippukuva|BRA}} [[Fabiana Murer]] || {{lippukuva|GER}} [[Silke Spiegelburg]] || {{lippukuva|GER}} [[Silke Spiegelburg]] || {{lippukuva|GER}} [[Silke Spiegelburg]] || {{lippukuva|BRA}} [[Fabiana Murer]] || {{lippukuva|GRE}} [[Nikoléta Kyriakopoúlou]] || {{lippukuva|GRE}} [[Ekateríni Stefanídi]]
|-
| Pituushyppy || {{lippukuva|USA}} [[Brittney Reese]] || {{lippukuva|USA}} [[Brittney Reese]] || {{lippukuva|RUS}} [[Jelena Sokolova (pituushyppääjä)|Jelena Sokolova]] || {{lippukuva|GBR}} [[Shara Proctor]] || {{lippukuva|USA}} [[Tianna Bartoletta]] || {{lippukuva|USA}} [[Tianna Bartoletta]] || {{lippukuva|SRB}} [[Ivana Španović]]
|-
| Kolmiloikka || {{lippukuva|CUB}} [[Yargelis Savigne]] || {{lippukuva|UKR}} [[Olha Saladuh’a]] || {{lippukuva|KAZ}} [[Olga Rypakova]] || {{lippukuva|COL}} [[Caterine Ibargüen]] || {{lippukuva|COL}} [[Caterine Ibargüen]] || {{lippukuva|COL}} [[Caterine Ibargüen]] || {{lippukuva|COL}} [[Caterine Ibargüen]]
|-
| Kuulantyöntö || {{lippukuva|BLR|1995}} [[Nadzeja Astaptšuk]] || {{lippukuva|NZL}} [[Valerie Adams]] || {{lippukuva|NZL}} [[Valerie Adams]] || {{lippukuva|NZL}} [[Valerie Adams]] || {{lippukuva|NZL}} [[Valerie Adams]] || {{lippukuva|GER}} [[Christina Schwanitz]] || {{lippukuva|NZL}} [[Valerie Adams]]
|-
| Kiekonheitto || {{lippukuva|CUB}} [[Yarelis Barrios]] || {{lippukuva|CUB}} [[Yarelis Barrios]] || {{lippukuva|CRO}} [[Sandra Perković]] || {{lippukuva|CRO}} [[Sandra Perković]] || {{lippukuva|CRO}} [[Sandra Perković]] || {{lippukuva|CRO}} [[Sandra Perković]] || {{lippukuva|CRO}} [[Sandra Perković]]
|-
| Keihäänheitto || {{lippukuva|CZE}} [[Barbora Špotáková]] || {{lippukuva|GER}} [[Christina Obergföll]] || {{lippukuva|CZE}} [[Barbora Špotáková]] || {{lippukuva|GER}} [[Christina Obergföll]] || {{lippukuva|CZE}} [[Barbora Špotáková]] || {{lippukuva|CZE}} [[Barbora Špotáková]] || {{lippukuva|LAT}} [[Madara Palameika]]
|}
|