Ero sivun ”Euroopan yleisradiounioni” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
|||
Rivi 54:
| {{Azerbaidžan}} || Azerbaidžanin julkinen televisio ja radio || [[İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti|Public Television and Radio]] || ''İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti'' || İTV || 2007
|-
| rowspan="2"| {{Belgia}} || Flandersin radio -ja televisioyhtiö || [[Vlaamse Radio- en Televisieomroep|Flemish Radio- and Television Network]] || ''Vlaamse Radio- en Televisieomroep'' || VRT || 1950
|-
|
|-
| {{Bosnia ja Hertsegovina}} || - || [[Radiotelevision of Bosnia-Herzegovina|Radiotelevision of Bosnia & Herzegovina]] || ''Radio-televizija Bosne i Hercegovine''<br> ''Радио-телевизија Босне и Херцеговине''|| BHRT || 1993
|-
| rowspan="2"| {{Bulgaria}} ||
|-
|
|-
| {{Egypti}} || Egyptiläinen radio -ja televisiounioni || [[ERTU|Egyptian Radio and Television Union]] ||إتحاد الإذاعة و التليفزيون المصري || ERTU || 1985
|-
| rowspan="3"| {{Espanja}} || Espanjan radio -ja televisioyhtiö || [[RTVE|Spanish Radio-Television]] || ''Corporación Radiotelevisión Española'' || RTVE || 1955
|-
|
|-
|
|-
| {{Georgia}} ||
|-
| {{Kreikka}} ||
|-
| {{Kroatia}} || Kroatian radio-televisio || [[Croatian Radiotelevision]] || ''Hrvatska radiotelevizija'' || HRT || 1993
|-
| {{Kypros}} ||
|-
| {{Islanti}} ||
|-
| rowspan="2"| {{Irlanti}} || Irlannin radio-televisio || [[Raidió Teilifís Éireann]] || ''Raidió Teilifís Éireann'' || RTÉ || 1950
|-
| - || [[TG4]] || ''TG4 Teilifís na Gaeilge'' || TG4 || 2007
|-
| {{Israel}} ||
|-
| {{Italia}} || Italian radio-televisio || [[RAI|Italian Radio-Television]] || ''Radiotelevisione Italiana'' || RAI || 1950
|-
| {{Jordania}} || Jordanian radio -ja televisioyhtiö || [[JRTV|Jordan Radio and Television Corporation]] || التلفزيون الأردني|| JRTV || 1970
|-
| rowspan="2"| {{Latvia}} ||
|-
|
|-
| {{Libanon}} || - || [[Télé Liban]] || تلفزيون لبنان || TL || 1950
|-
| {{Libya}} ||
|-
| {{Liettua}} ||
|-
| rowspan="2"| {{Luxemburg}} ||
|-
| - || [[Radio 100,7]] || ''Radio 100,7'' || ERSL || 1996
Rivi 108:
| {{Makedonia}} || - || [[Macedonian Radio-Television]] || ''Македонска радио телевизија'' || MKRTV || 1993
|-
| {{Malta}} ||
|-
| {{Marokko}} || - || [[Société Nationale de Radiodiffusion et de Télévision]] || الشركة الوطنية للإذاعة والتلفزة || SNRT || 1969
Rivi 118:
| {{Montenegro}} || - || [[RTCG|Radio Television of Montenegro]] || ''Radio televizija Crne Gore<br> Радио телевизија Црне Горе'' || RTCG || 2001
|-
| rowspan="2"| {{Norja}} ||
|-
| - || [[TV 2 (Norway)|TV2]] || ''TV2 AS'' || NO/TV2 || 1992
|-
| {{Portugali}} ||
|-
| rowspan="2" style="text-align:left;"| {{Puola}} ||
|-
|
|-
| rowspan="2"| {{Ranska}} || - ||- [[TF1]]<br/>- [[France Télévisions]]<br/>- [[Canal+]]<br/>- [[Radio France]]<br/>- [[Radio France Internationale]]|| ''Groupement des Radiodiffuseurs<br> Français de l'UER'' || GRF || 1950
Rivi 136:
| - || [[Romanian Television]] || ''Televiziunea Română'' || RO/TVR || 1993
|-
| rowspan="2"| {{Ruotsi}} ||
|-
| - ||- [[TV4 (Sweden)|TV4]] || ''TV4 Gruppen AB'' || SE/TV4 || 2004
|-
| rowspan="2"| {{Saksa}} ||
|-
| - || [[ZDF|Second German Television]] || ''Zweites Deutsches Fernsehen'' || ZDF || 1963
Rivi 158:
| {{Sveitsi}} || - || [[SRG SSR|Swiss Broadcasting Corporation]] <br/>- [[Schweizer Radio und Fernsehen|Swiss- German Radio and Television]]<br/>- [[Radio télévision suisse|Radio Télévision Suisse]]<br/>- [[Radiotelevisione svizzera di lingua italiana|Italian Radio and Television of Switzerland]]<br/>- [[Radio Television Rumantscha|Swiss- Romansh Radio and Television]] || SRG SSR<br>''Radio- und Fernsehgesellschaft ([[Saksan kieli|saksaksi]])<br> Société suisse de radiodiffusion et télévision ([[Ranskan kieli|ranskaksi]])<br>Società svizzera di radiotelevisione (Italian)<br>Societad svizra da radio e televisiun ([[Romanian kieli|romaniaksi]])'' || SRG SSR|| 1950
|-
| rowspan="2"| {{Tanska}} ||
|-
| - || [[TV 2 (Denmark)|TV2]] || ''TV2 AS'' || DK/TV2 || 1996
|