Ero sivun ”Käyttäjä:Emppu92/Omat projektit” versioiden välillä

Sivun uudistus
(Sivun uudistus)
= Omat tehtävät =
==Olympialaiset==
Tässä on lista omista odottavista tehtävistäni:
(Nimeämiskäytäntö + oikeinkirjoitus nimissä)
*[http://fi.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Artikkelitoiveet/Muunkielisten_Wikipedioiden_suomalaiset#Urheilu_2 Muunkielisten Wikipedioiden suomalaiset] (5 ampujaa)
===Kilpailut===
Vuodet 1988, 1992, 1996, 2000 ja 2004.
{|
|- valign="top"
|
*[[Miesten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Naisten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Naisten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Naisten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten 10 m ilmakivääri kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin makuu kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin makuu kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin makuu kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin makuu kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Naisten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Naisten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Naisten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten 50 m pienoiskiväärin asentokilpailu kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Miesten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Naisten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Naisten 10 m ilmapistooli kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 25 m olympiapistooli kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 25 m olympiapistooli kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 25 m olympiapistooli kesäolympialaisissa 2000]]
|
*[[Naisten 25 m urheilupistooli kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Naisten 25 m urheilupistooli kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Naisten 25 m urheilupistooli kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 50 m vapaapistooli kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 50 m vapaapistooli kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 50 m vapaapistooli kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Metsästyshaulikko kesäolympialaisissa 1988]]
*[[Skeet kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten skeet kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten skeet kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten skeet kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Naisten skeet kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten skeet kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Trap kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten trap kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten trap kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten trap kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Naisten trap kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten trap kesäolympialaiaissa 2004]]
*[[Miesten kaksoistrap kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten kaksoistrap kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten kaksoistrap kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Naisten kaksoistrap kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Naisten kaksoistrap kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Naisten kaksoistrap kesäolympialaisissa 2004]]
*[[Miesten 10 m villikarju kesäolympialaisissa 1992]]
*[[Miesten 10 m olympiakivääri kesäolympialaisissa 1996]]
*[[Miesten 10 m olympiakivääri kesäolympialaisissa 2000]]
*[[Miesten 10 m olympiakivääri kesäolympialaisissa 2004]]
|}
===Mitalistit===
Vuodet 1896, 1900, 1908, 1912, 1920, 1924, 1932, 1936, 1948, 1952, 1956, 1960, 1964 ja 1968.
====Kultaa====
{|
|- valign="top"
|
*[[Gary Anderson (ampuja)]] (USA, 1964, 1968) x2
*[[Mark Peter Arie]] (USA, 1920)
*[[Paul van Asbroeck]] (BEL, 1908)
*[[Roger de Barbarin]] (FRA, 1900)
*[[John Keith Boles]] (USA, 1924)
*[[Vasili Borisov]] (URS, 1956)
*[[John Braithwaite]] (GBR, 1968)
*[[Vilhelm Carlberg]] (SWE, 1912)
*[[Arthur Carnell]] (GBR, 1908)
*[[Arthur Edwin Cook]] (USA, 1948)
*[[Paul Rene Colas]] (FRA, 1912) x2
*[[Ion Dumitrescu]] (ROM, 1960)
*[[Walter Henry Erwing]] (CAN, 1908)
*[[Morris Fisher]] (USA, 1920, 1924) x2
*[[John Francis Flemming]] (GBR, 1908)
*[[Karl Telford Frederick]] (USA, 1920)
*[[George Genereux]] (CAN, 1952)
*[[James R. Graham]] (USA, 1912)
*[[Emil Grünig]] (SUI, 1948)
*[[Gyula Halasy Dr.]] (HUN, 1924)
*[[Hubert Hammerer]] (AUT, 1960)
*[[Laszlo Hammerl Dr.]] (HUN, 1964)
*[[Albert Helgerud]] (NOR, 1908)
*[[Frederick Hird]] (USA, 1912)
*[[Carl Hugo Johansson]] (SWE, 1920)
*[[Pantelis Karasevdas]] (GRE, 1896)
*[[William Kensett]] (GBR, 1908)
*[[Bernd Klingner]] (FRG, 1968)
*[[Peter Kohnke]] (GER, 1960)
*[[Jan Kurka]] (TCH, 1968)
*[[Alfred Lane]] (USA, 1912) x2
*[[John Larsen]] (NOR, 1952)
*[[Pierre Coquelin de Lisle]] (FRA, 1924)
*[[Åke Lundeberg]] (SWE, 1912)
*[[Lars Joerger Madsen]] (DEN, 1900)
*[[Ennio Mattarelli]] (ITA, 1964)
*[[Joshua Millner]] (GBR, 1908)
*[[Otto Martin Olsen]] (NOR, 1920) x2
*[[Georgios Orphanidis]] (GRE, 1896)
*[[Carl Towndsend Osburn]] (USA, 1920)
*[[Sumner Paine]] (USA, 1896)
*[[Guilherme Paraense]] (BRA, 1920)
*[[Achille Paroche]] (FRA, 1900)
*[[Jevgeni Petrov (ampuja)]] (URS, 1968)
*[[Ioannis Phrangoudis]] (GRE, 1896)
*[[Sandor Prokopp]] (HUN, 1912)
*[[Vitali Romanenko]] (URS, 1956)
*[[Gallioano Rossini]] (ITA, 1956)
*[[Bertil Vilhelm Rönnmark]] (SWE, 1932)
*[[Viktor Šamburkin]] (URS, 1960)
*[[Iosif Sîrbu]] (ROM, 1952)
*[[Kondrad Stäheli]] (SUI, 1900)
*[[Alfred Gomer Swahn]] (SWE, 1912)
*[[Walter Winans]] (USA, 1908)
|
=====Joukkue (K)=====
*[[Harry Loren Adams]] (USA, 1912)
*[[Edward John Amoore]] (GBR, 1908)
*[[Mark Arie]] (USA, 1920)
*[[Per Olof Arvidsson]] (SWE, 1912)
*[[Charles Sumner Axtell]] (USA, 1908)
*[[Charles Sumner Benedict]] (USA, 1908)
*[[Charles W. Billings]] (USA, 1912)
*[[Carl Björkman (ampuja)]] (SWE, 1912)
*[[Erik Gustaf Blomqvist]] (SWE, 1912)
*[[Franz Boeckli]] (SUI, 1900)
*[[Gustaf Carl Fredrik Boivie]] (SWE, 1912)
*[[Horace Bonser]] (USA, 1920)
*[[Julius Braathe]] (NOR, 1908)
*[[Raymond Cope Bracken]] (USA, 1920)
*[[Allan Lindsay Briggs]] (USA, 1912)
*[[Cornelius L. Burdette]] (USA, 1912)
*[[Jra Romaro Calkins]] (USA, 1908)
*[[Eric Carlberg]] (SWE, 1912) x2
*[[Vilhelm Carlberg]] (SWE, 1912) x2
*[[Kellogg Kennon Venable Casey]] (USA, 1908)
*[[James Russell Clark]] (USA, 1920)
*[[Raymond Orville Coulter]] (USA, 1924)
*[[Joseph W. Crockett]] (USA, 1924)
*[[John A. Dietz]] (USA, 1908, 1912) x2
*[[Peter J. Dolfen]] (USA, 1912)
*[[Peter Easte]] (GBR, 1908)
*[[Mauritz Eriksson]] (SWE, 1912)
*[[Fred R. Etchen]] (USA, 1924)
*[[Dennis Fenton]] (USA, 1920) x3
*[[Morris Fisher]] (USA, 1920, 1924) x3
*[[Karl Telford Frederick]] (USA, 1920) x2
*[[Edward Francis Gleason]] (USA, 1912)
*[[James Edward Gorman]] (USA, 1908)
|
*[[James R. Graham]] (USA, 1912)
*[[Alfred Gruetter]] (SUI, 1900)
*[[Frank Hall]] (USA, 1912)
*[[Louis J. Harant]] (USA, 1920)
*[[Albert Helgerud]] (NOR, 1908)
*[[John H. Hendrickson]] (USA, 1912)
*[[Sidney Ray Hinds]] (USA, 1924)
*[[Johann Huebner von Holst]] (SWE, 1912) x2
*[[Frank H. Hughes]] (USA, 1924)
*[[John E. Jackson]] (USA, 1912)
*[[Joseph Jackson (ampuja)]] (USA, 1920) x3
*[[Thorstein Arthur Johansen]] (NOR, 1920)
*[[Carl Hugo Johansson]] (SWE, 1912)
*[[Gustaf Adolf Jonsson]] (SWE, 1912)
*[[Michael Kelly]] (USA, 1920) x2
*[[J. Arvid C. Knoppel]] (SWE, 1908)
*[[Alfred P. Lane]] (USA, 1912, 1920) x3
*[[Niels Hansen Ditlev Larsen]] (DEN, 1920)
*[[Bernhard Larsson]] (SWE, 1912)
*[[Willis Augustus Jr. Lee]] (USA, 1920) x5
*[[Edward John Lessimore]] (GBR, 1912)
*[[William F. Leushner]] (USA, 1908)
*[[Einar Liberg]] (NOR, 1908, 1920, 1924) x4
*[[Friedrich Luethi]] (SUI, 1900)
*[[Åke Lundeberg]] (SWE, 1912)
*[[Lars Jorgen Madsen]] (DEN, 1920)
*[[William Franklin Martin]] (USA, 1908)
*[[Michael K. Matthews]] (GBR, 1908)
*[[Alexander Maunder]] (GBR, 1908)
*[[Forest McNeir]] (USA, 1920)
*[[Frank W. Moore]] (GBR, 1908)
*[[Robert Cook Murray]] (GBR, 1912)
*[[Harald Natvig]] (NOR, 1920, 1924) x3
*[[Philip Neame]] (GBR, 1924)
*[[Anders Peter Nielsen]] (DEN, 1920)
*[[John H. Noel]] (USA, 1924)
*[[Hans Nordvik]] (NOR, 1920) x2
*[[Otto Martin Olsen]] (NOR, 1920, 1924) x2
*[[Carl Townsend Osburn]] (USA, 1912, 1920) x4
*[[A. G. Paul Palen]] (SWE, 1912)
|
*[[Charles Palmer]] (GBR, 1908)
*[[Joseph Pepe]] (GBR, 1912)
*[[Herbert Spencer Perry]] (GBR, 1924)
*[[Anders Martinus Petersen]] (DEN, 1920)
*[[James F. Pike]] (GBR, 1908)
*[[William Edwin Pimm]] (GBR, 1908, 1912) x2
*[[Clarence B. Platt]] (USA, 1924)
*[[John M. Postens]] (GBR, 1908)
*[[Paul Probst]] (SUI, 1900)
*[[Louis Richardet]] (SUI, 1900) x2
*[[Harry Robinson]] (GBR, 1908)
*[[Ernst Oscar Rossell]] (SWE, 1908)
*[[Arthur D. Rothrock]] (USA, 1920)
*[[Olaf Saether]] (NOR, 1908)
*[[Erik Seatter-Larsen]] (DEN, 1920)
*[[Ollie Martin Schriver]] (USA, 1920) x3
*[[Henry Francis Sears Dr.]] (USA, 1912)
*[[Samuel H. Sharman]] (USA, 1924)
*[[William Sylvester Silkworth]] (USA, 1924)
*[[Gudbrand Skatteboe]] (NOR, 1908)
*[[James Howard Snook]] (USA, 1920) x2
*[[Llyod Spencer Spooner]] (USA, 1920) x4
*[[Ralph Louis Spotts]] (USA, 1912)
*[[Warren A. Sprout]] (USA, 1912)
*[[Walter Raymond Stokes]] (USA, 1924)
*[[Kondrad Stäheli]] (SUI, 1900) x2
*[[Alfred Gomer Albert Swahn]] (SWE, 1908, 1912) x2
*[[Frank Troeh]] (USA, 1920)
*[[Charles B. Winder]] (USA, 1908)
*[[Allan Whitty]] (GBR, 1924)
*[[Frank Wright]] (USA, 1920)
|}
====Hopeaa====
{|
|- valign="top"
|
*[[Boris Andrejev]] (URS, 1952)
*[[George Beattie]] (CAN, 1908)
*[[Mahmud Bedalovitš]] (URS, 1956)
*[[Edward Benedicks]] (SWE, 1912)
*[[Ralph Berzsenyt]] (HUN, 1936)
*[[Vasili Borisov]] (URS, 1956)
*[[Ryamond Cope Bracken]] (USA, 1920)
*[[Robert Burchler]] (SUI, 1952)
*[[Vilhelm Carlberg]] (SWE, 1924)
*[[Kellogg Casey]] (USA, 1908)
*[[Afranio Antonio da Costa]] (BRA, 1920)
*[[Carlos Valiente Diaz Saez]] (ARG, 1948)
*[[Peter Dolfen]] (USA, 1912)
*[[Allan Erdman]] (URS, 1956)
*[[Mauritz Eriksson]] (SWE, 1920)
*[[Ioannis Frangudis]] (GRE, 1896)
*[[Romano Garagnani]] (ITA, 1968)
*[[Thomas Garrigus]] (USA, 1968)
*[[Alfred Goeldel]] (GER, 1912)
*[[Angel Leon Gozalo]] (ESP, 1952)
*[[Franklin Green]] (USA, 1964)
*[[Réne Guyot]] (FRA, 1900)
*[[Laszlo Hammerl]] (HUN, 1968)
*[[Harold Hawkins]] (GBR, 1908)
*[[Hienz Hax]] (GER(n), 1932, 1936)
*[[James Enoch Hill]] (USA, 1960)
*[[Knut Holmqvist]] (SWE, 1952)
*[[Johann Huebner von Holst]] (SWE, 1912)
*[[Otakar Horinek]] (TCH, 1956)
*[[Velitchko Hriston]] (BUL, 1964)
*[[Gustavo Huet]] (MEX, 1932)
*[[Harry Humby]] (GBR, 1908)
*[[Leon Johnson]] (FRA, 1920)
*[[Valentin Kornev]] (URS, 1968)
*[[Erich Krempel]] (GERn, 1936)
*[[Szilard Kun]] (HUN, 1952)
*[[Šota Kveljašvili]] (URS, 1964)
*[[Fredric Landelius]] (SWE, 1920)
*[[Niels Hansen Ditlev Larsen]] (DEN, 1920)
*[[Åke Lundeberg]] (SWE, 1912)
*[[Lars Joergen Madsen]] (DEN, 1912, 1920) x2
*[[Michael Matthews]] (GBR, 1908)
*[[Heinz Mertel]] (FRG, 1968)
*[[William Milne]] (GBR, 1912)
*[[Leon Moreaux]] (FRA, 1900)
*[[Anders Peter Nielsen]] (DEN, 1900) x3
*[[Holger Nielsen]] (DEN, 1896)
*[[Marat Nijasov]] (URS, 1960)
*[[Georgios Orphanidis]] (GRE, 1896)
*[[Carl Townsend Osburn]] (USA, 1912, 1924) x4
*[[Sumner Paine]] (USA, 1896)
*[[Paul Palen]] (SWE, 1912)
*[[Achille Paroche]] (FRA, 1900)
*[[Pavlos Pavlidis]] (GRA, 1896)
*[[Thomas Ranken]] (GBR, 1908) x2
*[[Marcel Rosca]] (ROM, 1968)
*[[Galliano Rossini]] (ITA, 1960)
*[[Arthur Rothrock]] (USA, 1920)
*[[Rudolf Schnyder]] (SUI, 1948)
*[[Pavel Senitšev]] (URS, 1964)
*[[Harry Simon]] (USA, 1908)
*[[Per Olof Sköldberg]] (SWE, 1952, 1956) x2
*[[Adam Smelczynski]] (POL, 1956)
*[[Hans Rudolf Spillmann]] (SUI, 1960)
*[[Réginald Storms]] (BEL, 1908)
*[[Alfred Gomer Swahn]] (SWE, 1920)
*[[Walter Tomsen]] (USA, 1948)
*[[Ion Tripsa]] (ROM, 1964)
*[[Frank M. Troeh]] (USA, 1920)
*[[Jevgeni Tšerkasov]] (URS, 1956)
*[[Mahmud Bedalovitš Umarov]] (URS, 1960)
*[[John Writer]] (USA, 1964)
*[[Ole Öesrmo]] (NOR, 1900)
|
=====Joukkue (H)=====
*[[Anders Vilhelm Andersson]] (SWE, 1920)
*[[Ole Andreas]] (NOR, 1900)
*[[Per-Olaf Arvidsson]] (SWE, 1908)
*[[Paul van Asbroeck]] (BEL, 1908)
*[[William Barnes]] (CAN, 1924)
*[[George Beattie]] (CAN, 1908, 1924) x2
*[[Edward Benedicks]] (SWE, 1920)
*[[John E. Benedict]] (GBR, 1908)
*[[John Hutchinson Black]] (CAN, 1924)
*[[Robert Bodley]] (RSA, 1920)
*[[Albert Bosquet]] (BEL, 1920)
*[[Erik Bostroem]] (SWE, 1912)
*[[Thomas Cole Brown]] (USA, 1920)
*[[Ferdinand Lindley Augustus Buchanan]] (RSA, 1920)
*[[Henry George Burr]] (GBR, 1912)
*[[John Hurst Butt]] (GBr, 1912)
*[[Eric Carlberg]] (SWE, 1908, 1912) x3
*[[Vilhem Carlberg]] (SWE, 1908, 1912) x3
*[[Joseph Cogels]] (BEL, 1920)
*[[Paul Rene Colas]] (FRA, 1924)
*[[Albert Couquin]] (FRA, 1924)
*[[Louis Diffoy]] (FRA, 1900)
*[[Emile Dupont]] (BEL, 1920)
*[[Walter Ellicott]] (GBR, 1908)
*[[Rene Englebert]] (BEL, 1908)
*[[Olle I. Ericsson]] (SWE, 1920)
*[[Walter Henry Ewing]] (CAN, 1908)
*[[Edouard Fesingher]] (BEL, 1920)
*[[Mylie E. Fletcher]] (CAN, 1908)
*[[Olaf Frydenlund]] (NOR, 1900)
*[[Arthur George Fulton]] (GBR, 1908)
*[[Gunnar Gabrielsson]] (SWE, 1920)
*[[William Percy Groswenor]] (GBR, 1912)
*[[Johan Gustafsson]] (SWE, 1908)
*[[Pierre Hardy]] (FRA, 1924)
*[[George Henry Harvey]] (RSA, 1920)
*[[Albert Helgerud]] (NOR, 1912, 1920) x3
*[[Helmer Hermandsen]] (NOR, 1900)
*[[Johann Huebner von Holst]] (SWE, 1908)
*[[Otto F. Hultberg]] (SWE, 1924)
*[[Sigvard Hultcrantz]] (SWE, 1920) x2
*[[Harry Robinson Humbry]] (GBR, 1912)
*[[Amosse de Kache]] (RUS, 1912)
*[[Carl Hugo Johansson]] (GBR, 1912)
*[[Gustav Mauritz Johansson]] (SWE, 1924)
*[[Anders Johnson (ampuja)]] (SWE, 1920)
*[[Leon Johnson]] (FRA, 1920)
*[[Alex Jonsson]] (SWE, 1908)
|
*[[Gustaf Jonsson (ampuja)]] (SWE, 1908)
*[[W. R. Lane Joynt]] (GBR, 1908)
*[[Carl Fredrik Bengt Lagercrantz]] (SWE, 1920)
*[[John Leonhard Lagerloef]] (SWE, 1920)
*[[P. Fredric Landelius]] (SWE, 1920, 1924) x2
*[[Patrik Georg Fabian de Laval]] (SWE, 1912)
*[[Maurice Marie Lecoq]] (FRA, 1900)
*[[Willis Augustus Jun. Lee]] (USA, 1920)
*[[William F. Leushner]] (USA, 1912)
*[[William A. Libbey]] (USA, 1912)
*[[Einar Liberg]] (NOR, 1912, 1924) x2
*[[Alexander Maunder]] (GBR, 1912)
*[[William Neil McDonell]] (USA, 1912)
*[[Donald McMackon]] (CAN, 1908)
*[[Nicolas de Melnitsky]] (RUS, 1912)
*[[William Milne]] (GBR, 1912)
*[[Robert James Montgomery]] (CAN, 1924)
*[[Georgius Moraitinis]] (GRE, 1920)
*[[Leon Moreaux]] (FRA, 1900)
*[[Fredrick Henry Morgan]] (RSA, 1920)
*[[Harald Natvig]] (NOR, 1924)
*[[Samuel Robert Newton]] (CAN, 1924)
*[[Charles George Ashburton Nix]] (GBR, 1908)
*[[Arthur Nordenswan]] (SWE, 1912)
*[[Oesten Oestensen]] (NOR, 1912, 1920) x3
*[[P. Eerik F. Ohlsson]] (SWE, 1920)
*[[Otto Martin Olsen]] (NOR, 1920, 1924) x3
*[[Harcourt Ommundsen]] (GBR, 1908, 1912) x2
*[[Jakob Onsrud]] (NOR, 1920)
*[[Carl Townsend Osburn]] (USA, 1920)
*[[Charles Palmer]] (GBR, 1912)
*[[George de Panteleymonoff]] (RUS, 1912)
*[[Andre Parmentier]] (FRA, 1920)
*[[Edward Louis Parnell]] (GBR, 1912)
*[[Achille Paroche]] (FRA, 1900, 1920) x2
*[[Joseph Pepe]] (GBR, 1912)
*[[William Edwin Pimm]] (GBR, 1912)
*[[Henri Quersin]] (BEL, 1920)
*[[Thomas Ranken]] (GBR, 1908)
*[[James Reid]] (GBR, 1912)
*[[Casimir Reuterskioeld]] (SWE, 1920)
*[[Philip Wigham Richardson]] (GBR, 1908)
*[[Georges Roes]] (FRA, 1920, 1924) x2
*[[Claes Ruendberg]] (SWE, 1908)
*[[Emile Rumeau]] (FRA, 1920, 1924) x2
|
*[[Olaf Saether]] (NOR, 1912)
*[[Ole Andreas Saether]] (NOR, 1912)
*[[Iason Sappas]] (GRE, 1920)
*[[Frans Albert O. Schartau]] (SWE, 1908)
*[[Tom Seeberg]] (NOR, 1900)
*[[Gustav-Adolf Sjoeberg]] (SWE, 1908)
*[[Gudbrand Gudbrandsen Skatteboe]] (NOR, 1912, 1920) x2
*[[Edward Skilton]] (GBR, 1912)
*[[Olaf Sletten]] (NOR, 1920) x2
*[[David J. Smith]] (RSA, 1920)
*[[Llyod Spencer Spooner]] (USA, 1920)
*[[Ragnar Alexander Stare]] (SWE, 1920)
*[[Reginald Storms]] (BEL, 1908)
*[[William Kensett Styles]] (GBR, 1912)
*[[Alfred Gomer Albert Swahn]] (SWE, 1920, 1924) x2
*[[Alexandros Theophilakis]] (GRE, 1920)
*[[Ioannis Theophilakis]] (GRE, 1920)
*[[Louis van Tilt]] (BEL, 1920)
*[[Trinite]] (FRA, 1900) ??
*[[Samuel Goodwin Vance]] (CAN, 1924)
*[[Fleetwood Ernest Varley]] (GBR, 1908)
*[[Charles de Verger]] (BEL, 1908)
*[[George L. Vivain]] (CAN, 1908)
*[[Alexaneros Vrasivanopuolos]] (GRE, 1920)
*[[Arthur W. Westover]] (CAN, 1908)
*[[George Whitaker]] (GBR, 1912)
*[[Walter Winans]] (USA, 1912)
*[[Paul de Woylochnifoff]] (RUS, 1912)
*[[Ole Öesrmo]] (NOR, 1900)
*[[Ruben Örtegren]] (SWE, 1912)
|}
 
= Toiveet =
====Pronssia====
Tähän saa laitta artikkelitoiveitaan aiheesta ampumaurheilu:
{|
|- valign="top"
|
*[[Edward John Amoore]] (GBR, 1908)
*[[Boris Andrejev]] (URS, 1952)
*[[Paul van Asbroeck]] (BEL, 1900)
*[[Ian Ray Ballinger]] (AUS, 1968)
*[[Eugene Balme]] (FRA, 1900)
*[[Ambrus Balogh]] (HUN, 1952)
*[[George Barnes (ampuja)]] (GBR, 1908)
*[[Harry Blau]] (RUS, 1912)
*[[Maurice Blood]] (GBR, 1908)
*[[Gilmour Boa]] (CAN, 1956)
*[[Vasili Borisov]] (URS, 1960)
*[[Harry Burt]] (GBR, 1912)
*[[Allessandro Cicero]] (ITA, 1956)
*[[Justinien de Clary]] (FRA, 1900)
*[[Kurt Czekella]] (DDR, 1968)
*[[Embret Engebret]] (NOR, 1912)
*[[Gideon Levi Ericsson]] (SWE, 1912)
*[[Dennis Fenton]] (USA, 1920)
*[[James Gorman]] (USA, 1908)
*[[Martin Gunnarsson]] (USA, 1964)
*[[Laszlo Hammerl Dr.]] (HUN, 1964)
*[[Johann Huebner von Holst]] (SWE, 1912)
*[[Frank H. Hughes]] (USA, 1924)
*[[Arthur Jackson]] (USA, 1952)
*[[Charles des Jammonieres]] (FRA, 1936)
*[[Viggo Jensen]] (DEN, 1896)
*[[John Jockson]] (USA, 1912)
*[[Jonas Jonsson]] (SWE, 1948)
*[[Sergei Kalinin]] (URS, 1960)
*[[Wladyslaw Karas]] (POL, 1936)
*[[Fritz Kuchen]] (SUI, 1920)
*[[Alfred Lane]] (USA, 1920)
*[[Niels Hansen Ditlev Larsen]] (DEN, 1912, 1924) x3
*[[Einar Liberg]] (NOR, 1920)
*[[Gheorghe Lichiardopol]] (ROM, 1952, 1956) x2
*[[Hans Liljedahl]] (SWE, 1952)
*[[Sven Lundquist]] (SWE, 1948)
*[[William B. Marsden]] (GBR, 1908)
*[[Domenico Matteucci]] (ITA, 1932)
*[[Alexander Maunder]] (GBR, 1908)
*[[Nikolaos Morakis]] (GRE, 1896)
*[[William Morris (ampuja)]] (USA, 1964)
*[[Kurt Müller]] (SUI, 1968)
*[[Lubomir Nacovsky]] (TCH, 1964)
*[[Harald Natvig]] (NOR, 1920)
*[[Holger Nielsen]] (DEN, 1896)
*[[Oesten Oestensen]] (NOR, 1920)
*[[Otto Martin Olsen]] (NOR, 1924)
*[[Vitali Parhimovitš]] (URS, 1968)
*[[Enrico Forcella Pelliccioni]] (VEN, 1960)
*[[Ioannis Phrangoudis]] (GRE, 1896)
*[[Offutt Pinion]] (USA, 1956)
*[[Tommy Pool]] (USA, 1964)
*[[Alexander Elliott Rogers]] (GBR, 1908)
*[[Vladimir Sevrjugin]] (URS, 1956)
*[[Zoltan Hradetzky Soos-Ruszka]] (HUN, 1932)
*[[Llyod Spencer Spooner]] (USA, 1920)
*[[Charles Edward Steward]] (GBR, 1912)
*[[Kondrad Stäheli]] (SUI, 1900)
*[[Renart Sulejmanov]] (URS, 1968)
*[[Nils Johan Sundberg]] (SWE, 1956)
*[[Alfred Gomer Swahn]] (SWE, 1924)
*[[Nicolaos Trikupis]] (GRE, 1896)
*[[Lev Vainštein]] (URS, 1952)
*[[Charles Paumier du Verger]] (BEL, 1900)
*[[Konrad Wirnhier]] (FRG, 1968)
*[[Frank S. Wright]] (USA, 1920)
*[[Yoshihisa Yoshikawa]] (JAP, 1960, 1964) x2
*[[Aleksandr Zabelin]] (URS, 1960)
*[[Fritz Zulauf]] (SUI, 1920)
*[[Klaus Zähringer]] (GER, 1960)
*[[Ole Öestmo]] (NOR, 1900) x2
|
=====Joukkue (P)=====
*[[Eugen Addor]] (SUI, 1920)
*[[Gustave Amoudruz]] (SUI, 1920) x2
*[[Niels Andersen]] (DEN, 1912)
*[[Ludovic C. Augustin]] (HAI, 1924)
*[[Eugene Balme]] (FRA, 1908)
*[[Dario Barbosa]] (BRA, 1920)
*[[Solko Johannes van den Berg]] (HOL, 1900)
*[[Graf Erich Bernstorff]] (GER, 1912)
*[[C. Bjöerkman]] (SWE, 1912)
*[[Toennes Björkman]] (SWE, 1912)
*[[Erik Gustaf Blomqvist]] (SWE, 1920)
*[[Raoul de Boigne]] (FRA, 1908)
*[[John Keith Boles]] (USA, 1924)
*[[Henri Bonnefoy]] (FRA, 1908)
*[[Antonius Hubertus Maria Bouwens]] (HOL, 1900)
*[[Thomas Cole Brown]] (USA, 1920)
*[[John Hurst Butt]] (GBR, 1908)
*[[Auguste Cavadini]] (FRA, 1900)
*[[Paul Rene Colas]] (FRA, 1908)
*[[Geoffrey Horsman Coles]] (GBR, 1908)
*[[Afranio Antonio da Costa]] (BRA, 1920)
*[[Raymond Orville Coulter]] (USA, 1924)
*[[Albert Courquin]] (FRA, 1908)
*[[Harold P. Creasey]] (GBR, 1908)
*[[Charles Robert Crowe]] (CAN, 1908)
*[[Destin Destine]] (HAI, 1924)
*[[Hugh Durant]] (GBR, 1912) x2
*[[Hans Egli]] (SUI, 1920)
*[[Axel W. Ekblom]] (SWE, 1924)
*[[Walter Ellicott]] (GBR, 1908)
*[[Olle I. Ericsson]] (SWE, 1920)
*[[Mauritz Eriksson]] (SWE, 1912, 1920) x3
*[[Ulrich Fahrner]] (SUI, 1920)
*[[Dennis Fenton]] (USA, 1924)
*[[Domenico Giambonini]] (SUI, 1920)
*[[Alfres Goeldel]] (GER, 1912)
*[[Horst Goeldel]] (GER, 1912)
*[[Gerardus van Haan]] (HOL, 1900)
*[[Jens Madsen Haislund]] (DEN, 1912)
*[[Albert Helgerud]] (NOR, 1920)
*[[Gustaf Walfrid Hellman]] (SWE, 1920)
*[[Frederick S. Hird]] (USA, 1912) x2
*[[Richard Hutton]] (GBR, 1908)
|
*[[Joseph Jehle]] (SUI, 1920) x2
*[[Verner Jernstroem]] (SWE, 1912)
*[[Sigvard Johansen]] (NOR, 1920)
*[[Carl Hugo Johansson]] (SWE, 1912, 1920) x3
*[[Gustaf Mauritz Johansson]] (SWE, 1924)
*[[Leon Johnson]] (FRA, 1908)
*[[Gustaf Adolf Jonsson]] (SWE, 1920)
*[[Albert Joseph Kempster]] (GBR, 1912) x2
*[[S. Harry Kerr]] (CAN, 1908)
*[[Per Kinde]] (SWE, 1920)
*[[Erland Kohc]] (GER, 1912)
*[[Fritz Kuchen]] (SUI, 1920) x2
*[[John Leonhard Lagerloef]] (SWE, 1920)
*[[Fredric Landelius]] (SWE, 1920, 1924) x2
*[[Laurits Theodor Christian Larsen]] (DEN, 1912)
*[[Niels Hansen Ditlev Larsen]] (DEN, 1912)
*[[Bernhard Larsson]] (SWE, 1912)
*[[Maurice Lecoq]] (FRA, 1900, 1908) x2
*[[Leon Lecuyer]] (FRA, 1908)
*[[Willis August Jun. Lee]] (USA, 1920)
*[[William F. Leushner]] (USA, 1912) x2
*[[Erik Lundquist]] (SWE, 1920)
*[[Lars Jorgen Madsen]] (DEN, 1912)
*[[William Neil McDonell]] (USA, 1912)
*[[Dugald McInnis]] (CAN, 1908)
*[[St. Eloi Metullus]] (HAI, 1924)
*[[Leon Moreaux]] (FRA, 1900)
*[[William R. Morris]] (GBR, 1908)
*[[Georg Nordblad]] (FIN, 1924)
*[[Oesten Oestensen]] (NOR, 1920)
*[[P. Eerik F. Ohlsson]] (SWE, 1920)
*[[Anton Wilhelm Olsen]] (NOR, 1920)
*[[Ole Olsen (ampuja)]] (DEN, 1912)
*[[Carl Townsend Osburn]] (USA, 1912, 1920) x2
*[[Guilherme Paraense]] (BRA, 1920)
*[[Andre Parmentier]] (FRA, 1908)
*[[Achille Paroche]] (FRA, 1900)
*[[Erik Sökjer-Petersén]] (SWE, 1920)
*[[Albert Preuss]] (GER, 1912)
*[[Horatio Orlando Puolter]] (GBR, 1912) x2
*[[Andre Regaud]] (FRA, 1908)
*[[Karl Richter (ampuja)]] (SWE, 1920)
*[[Astrel Rolland]] (HAI, 1924)
*[[Ernst Edvard Rosenqvist]] (FIN, 1912)
*[[Werner Schneeberger]] (SUI, 1920) x2
*[[Bernhard Siegenthaler]] (SUI, 1920)
*[[Henrik Sillem]] (HOL, 1900)
|
*[[Gerald H. Skinner]] (GBR, 1908)
*[[Olaf Sletten]] (NOR, 1920)
*[[William Albert Smith]] (CAN, 1908)
*[[Fernando Soledade]] (BRA, 1920)
*[[Llyod Spencer Spooner]] (USA, 1920)
*[[Warren A. Sprout]] (USA, 1912) x2
*[[Henry George Lynch Staunton]] (GBR, 1908)
*[[Charles Edward Stewart]] (GBR, 1912) x2
*[[Walter Raymond Stokes]] (USA, 1924)
*[[Alfred Swahn]] (SWE, 1920, 1924) x2
*[[Anthony Ahasuerus Henrik Sweijes]] (HOL, 1900)
*[[Rene Thomas]] (FRA, 1900)
*[[Ludovic Valborge]] (HAI, 1924)
*[[Jesse Alfred Wallingford]] (GBR, 1908)
*[[Weibel]] (SUI, 1920) ??
*[[Georg Whitaker]] (GBR, 1908)
*[[Bruce M. Williams]] (CAN, 1908)
*[[Sebastiao Wolf]] (BRA, 1920)
*[[Franz von Zedlitz und Leipe]] (GER, 1912)
*[[Fritz Zulauz]] (SUI, 1920)
|}
 
====Epävirallinen====
*[[Louis Debray]] (FRA, 1900)
*[[Maurice Faure]] (FRA, 1900)
*[[Comte de Lambert]] (FRA, 1900)
*[[Léon de Lunden]] (BEL, 1900)
*[[Donald Mackintosh]] (AUS, 1900)
*[[Pierre Nivet]] (FRA, 1900)
*[[Crittenden Robinson]] (USA, 1900)
==MM-kilpailut==
{{ISSF:n maailmanmestaruuskilpailut}}
==Maailmancup==
{{Ammunnan maailmancup}}
===MC:n finaali===
==EM-kilpailut==
2 318

muokkausta