Ero sivun ”Veikkausliigan kausi 2003” versioiden välillä
[katsottu versio] | [katsottu versio] |
Poistettu sisältö Lisätty sisältö
Ei muokkausyhteenvetoa |
IA (keskustelu | muokkaukset) malline, muot. |
||
Rivi 1:
{{Jalkapallokausi
'''[[Veikkausliiga]]n kausi 2003''' päättyi [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]:n mestaruusjuhliin.▼
| järjestäjä = Veikkausliiga
| kausi = 2002
| voittaja = [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
| toinen sija = [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]
| kolmas sija = [[Tampere United|Tampere Utd]]
| joukkueet = 14
| ajankohta =
| ottelut =
| pudonneet joukkueet = [[Kuopion Palloseura|KuPS]], [[FC KooTeePee]]
| maalit =
| maalit-keskiarvo =
| maalintekijä = [[Saku Puhakainen]]
| pelaaja =
| suurin kotivoitto =
| suurin vierasvoitto =
| yleisö =
| ylempi sarjataso =
| alempi sarjataso = [[Ykkösen kausi 2003]]
| edellinen kausi = [[Veikkausliigan kausi 2002|2002]]
| seuraava kausi = [[Veikkausliigan kausi 2004|2004]]
}}
▲'''[[Veikkausliiga]]n
==Sarjataulukko==
{| class="wikitable"
!
!
!
!
!
!
!
!
|-
| bgcolor="gold" | 1. || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 26 || 17 || 6 || 3 || 51–15 || '''57'''
|-
|bgcolor="silver" | 2. || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 26 || 16 || 5 || 5 || 54–16 || '''53'''
|-
|bgcolor="cc9966" | 3. || [[Tampere United|Tampere Utd]] || 26 || 14 || 5 || 7 || 39–21 || '''47'''
Rivi 46 ⟶ 69:
''UEFA Cup:''
* [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Sveitsi|sveitsiläisen]] [[BSC Young Boys]]in, mutta toisella kierroksella se hävisi [[Ranska|ranskalaiselle]] [[FC Sochaux|FC Sochaux'lle]].
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] hävisi ensimmäisellä karsintakierroksella [[Kroatia|kroatialaiselle]] [[HNK Hajduk Split]]ille.
''Intertoto Cup:''
* [[Tampere United]] pudotti ensimmäisellä karsintakierroksella [[Romania|romanialaisen]] [[Ceahlăul Piatra Neamţ]]in, ja toisella kierroksella [[Serbia ja Montenegro|serbiamontenegrolaisen]] [[FK Sutjeska]]n, mutta kolmannella kierroksella se hävisi [[Kroatia|kroatialaiselle]] [[HNK Cibalia]]lle.
Rivi 54 ⟶ 77:
* Sarjajumbo [[Kuopion Palloseura|KuPS]] putosi automaattisesti [[Ykkönen (jalkapallo)|Ykköseen]]. Tilalle nousi Ykkösen voittanut [[Tornion Pallo -47|TP-47]].
* Kolmanneksitoista sijoittunut [[FC KooTeePee]] pelasi kaksiosaisen karsinnan Ykkösessä toiseksi sijoittuneen [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]]:in kanssa. RoPS voitti karsinnan maalierolla, ja nousi näin Veikkausliigaan.
* Ennen [[Veikkausliiga-kausi 2004|kauden 2004]] alkua [[FC Jokerit]] ilmoitti luopuvansa sarjapaikastaan.
==Parhaat maalintekijät==
Rivi 76 ⟶ 99:
| 6. || [[Mika Kottila]] || {{Suomen lippu}} || [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] || 11
|-
| - || [[Valeri Popovitš]] || {{Venäjän lippu}} || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 11
|-
| 8. || [[Ryan Botha]] || {{Etelä-Afrikan lippu}} || [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] || 10
Rivi 82 ⟶ 105:
| - || [[Jari Niemi]] || {{Suomen lippu}} || [[Tampere United|Tampere Utd]] || 10
|-
| - || [[Sami Ristilä]] || {{Suomen lippu}} || [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] || 10
|}
Rivi 90 ⟶ 113:
| <small>Koti/Vieras</small> || All || Hak || HJK || Häm || Int || Jar || Jaz || Jok || KTP || KuP || Lah || MyP || Tam || TPS
|-
| [[AC Allianssi]] || ||
|-
| [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]] ||
|-
| [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]] ||
|-
| [[FC Hämeenlinna]] ||
|-
| [[FC Inter Turku|FC Inter]] ||
|-
| [[FF Jaro]] ||
|-
| [[FC Jazz]] ||
|-
| [[FC Jokerit]] ||
|-
| [[FC KooTeePee]] ||
|-
| [[Kuopion Palloseura|KuPS]] ||
|-
| [[FC Lahti]] ||
|-
| [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]] ||
|-
| [[Tampere United|Tampere Utd]] ||
|-
| [[Turun Palloseura (jalkapallo)|TPS]] ||
|}
{| class=wikitable style="text-align:center"
!width=220|Joukkue
!width=60|Tulos
!width=220|Joukkue
|-
|align=right | [[Rovaniemen Palloseura|RoPS]] || 4–1 || align=left| [[FC KooTeePee]]
Rivi 130 ⟶ 153:
|}
Rovaniemen Palloseura
==Valmentajat==
* [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]: [[Keith Armstrong]]
* [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]: [[Olli Huttunen]]
* [[Tampere United|Tampere Utd]]: [[Ari Hjelm]]
* [[Myllykosken Pallo -47|MyPa]]: [[Juha Malinen]]
Rivi 149 ⟶ 172:
==Palkinnot==
* [[Vuoden liigapelaaja]]: '''[[Valeri Popovitš]]''', [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]
* Vuoden liigatulokas: '''[[Juho Mäkelä (jalkapalloilija)|Juho Mäkelä]]''', [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
* Vuoden liigamaalivahti: '''[[Andras Vilnrotter]]''', [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
* Vuoden liigapuolustaja: '''[[Ville Nylund]]''', [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
* Vuoden liigakeskikenttäpelaaja: '''[[Alexei Eremenko Jr.]]''', [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
* Vuoden liigahyökkääjä: '''[[Valeri Popovitš]]''', [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]
* Vuoden liigavalmentaja: '''[[Keith Armstrong]]''', [[Helsingin Jalkapalloklubi|HJK]]
* Ilta-Sanomien tähtipelaaja: '''[[Valeri Popovitš]]''', [[Valkeakosken Haka (jalkapallo)|FC Haka]]
* Pohjolan ottelun vakuuttaja: '''[[Gábor Szilágyi]]''', [[FC KooTeePee]]
==Aiheesta muualla==
* [http://www.rsssf.com/tablesf/fin03.html RSSSF:n tilastot] {{en}}
{{Veikkausliiga-kaudet}}
|