Avaa päävalikko

Telinevoimistelun maailmanmestaruuskilpailut 1958

OsallistujatMuokkaa

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Teline Kultaa Hopeaa Pronssia
6-ottelu   Boris Šahlin 116.050   Takashi Ono 115.600   Juri Titov 15.450
Permanto   Masao Takemoto 19.550   Takashi Ono 19.500   Juri Titov 19.400
Hevonen   Boris Šahlin 19.550   Pavel Stolbov 19.375   Miroslav Cerar 19.350
Renkaat   Albert Azarjan 19.875   Nobuyuki Aihara 19.475   Juri Titov 19.455
Hyppy   Juri Titov 19.350   Masao Takemoto 19.150   Takashi Ono 19.125
Nojapuut   Boris Šahlin 19.650   Takashi Ono 19.500   Pavel Stolbov 19.425
Rekki   Boris Šahlin 19.575   Albert Azarjan 19.350   Juri Titov
  Masao Takemoto
19.300
Joukkuekilpailu   Neuvostoliitto
Albert Azarjan
Valentin Lipatov
Valentin Muratov
Boris Šahlin
Pavel Stolbov
Juri Titov
575.450   Japani
Nobuyuki Aihara
Akira Kono
Takashi Ono
Masao Takemoto
Katsumi Terai
Shinsaku Tsukawaki
572.600   Tšekki
Jaroslav Bím
Ferdinand Daniš
Pavel Gajdoš
Karel Klečka
Jindřich Mikulec
Josef Škvor
549.300

NaisetMuokkaa

Teline Kultaa Hopeaa Pronssia
4-ottelu   Larisa Latynina 77.464   Eva Bosáková 76.332   Tamara Manina 76.167
Hyppy   Larisa Latynina 19.233   Sofia Muratova
  Lidija Kalinina
  Tamara Manina
19.100 ei jaettu
Eritasonojapuut   Larisa Latynina 19.499   Eva Bosáková 19.300   Polina Astahova 19.199
Puomi   Larisa Latynina 19.399   Sofia Muratova 19.099   Keiko Tanaka 19.066
Permanto   Eva Bosáková 19.400   Larisa Latynina 19.333   Keiko Tanaka 19.199
Joukkuekilpailu   Neuvostoliitto
Polina Astahova
Raisa Borisova
Lidija Kalinina
Larisa Latynina
Tamara Manina
Sofia Muratova
381.620   Tšekki
Eva Bosáková
Věra Čáslavská
Anna Marejková
Matylda Matoušková
Ludmila Švédová
Adolfina Tkačíková
371.855   Romania
Elena Mărgărit
Atanasia Ionescu
Sonia Iovan
Emilia Vătășoiu
Elena Săcălici
Elena Leuşteanu
367.020

Miesten tuloksetMuokkaa

JoukkuekilpailuMuokkaa

Sijoitus Joukkue Pakolliset Omavalintaiset Yhteensä
1   Neuvostoliitto 287.300 288.150 575.450
2   Japani 284.050 288.550 572.600
3   Tšekkoslovakia 273.700 275.600 549.300
4   Suomi 271.100 278.050 549.150
5   Puola 269.300 272.550 541.850
6   Jugoslavia 269.250 271.800 541.050
7   Yhdysvallat 267.150 272.700 539.850
8   Länsi-Saksa 267.250 271.850 539.100

Henkilökohtainen 12-otteluMuokkaa

Sijoitus Voimistelija Yhteensä
1   Boris Šahlin 116.050
2   Takashi Ono 115.600
3   Juri Titov 115.450
4   Masao Takemoto 115.300
5   Pavel Stolbov 114.750
6   Nobuyuki Aihara 114.300
7   Albert Azarjan 114.050
8   Valentin Lipatov 113.650
9   Shinsaku Tsukawaki 112.750
9   Akira Kono 112.750
11   Valentin Muratov 112.500
12   Ferdinand Daniš 111.200
15   Raimo Heinonen 109.900
17   Kalevi Suoniemi 109.750
20   Sakari Olkkonen 109.200
24   Otto Kestola 109.150
31   Martti Mansikka 108.250
91   Heikki Toikka 101.900

PermantoMuokkaa

Rank Voimistelija Yhteensä
1   Masao Takemoto 19.550
2   Takashi Ono 19.500
3   Juri Titov 19.400
4   Nobuyuki Aihara 19.350
5   Pavel Stolbov 19.175
6   Katsumi Terai 19.125

HevonenMuokkaa

Rank Gymnast Total
1   Boris Šahlin 19.550
2   Pavel Stolbov 19.375
3   Miroslav Cerar 19.350
4   Akira Kono 19.125
5   Valentin Lipatov 19.075
6   Renji Xu 18.950

RenkaatMuokkaa

Rank Gymnast Total
1   Albert Azarjan 19.875
2   Nobuyuki Aihara 19.475
3   Juri Titov 19.455
4   Shinsaku Tsukawaki 19.350
5   Masao Takemoto 19.300
6   Takashi Ono 19.175

HyppyMuokkaa

Rank Gymnast Total
1   Juri Titov 19.350
2   Masao Takemoto 19.150
3   Takashi Ono 19.125
4   Nobuyuki Aihara 19.075
5   Valentin Lipatov 19.050
6   Boris Šahlin 19.025

NojapuutMuokkaa

Rank Gymnast Total
1   Boris Šahlin 19.650
2   Takashi Ono 19.500
3   Pavel Stolbov 19.425
4   Juri Titov 19.325
5   Masao Takemoto 19.200
6   Valentin Lipatov 19.175

RekkiMuokkaa

Rank Gymnast Total
1   Boris Šahlin 19.575
2   Albert Azarjan 19.350
3   Juri Titov 19.300
3   Masao Takemoto 19.300
5   Pavel Stolbov 19.200
6   Takashi Ono 19.025

Naisten tuloksetMuokkaa

JoukkuekilpailuMuokkaa

Rank Team Total
1   Neuvostoliitto 524.310
2   Unkari Unkari 518.280
3   Tšekkoslovakia 511.750
4   Romania 498.570
5   Italia 495.770
6   Puola 495.660
7   Bulgaria 494.030
8   Ruotsi 491.210

8-otteluMuokkaa

Rank Voimistelija Yhteensä
1   Galina Rudko 75.680
2   Eva Bosáková 75.110
3   Helena Rakoczy 74.370
4   Edit Perényi 74.310
5   Elena Leuşteanu 74.240
6   Nina Botšarova 74.210
7   Marija Gorohovskaja 74.140
8   Keiko Tanaka 73.740
9   Alena Chadimová 73.600
10   Erzsébet Gulyás-Köteles 73.470
11   Alice Kertész 73.440
12   Galina Šarabidze 73.420

HyppyMuokkaa

Sijoitus Joukkue Pakolliset Omavalintaiset Yhteensä
1   Ann-Sofi Pettersson 9.400 9.560 18.960
2   Tamara Manina 9.660 9.300 18.960
3   Evy Berggren 9.430 9.500 18.930
4   Marija Gorohovskaja 9.600 9.260 18.860
5   Galina Rudko 9.430 9.360 18.790
6   Elena Leuşteanu 9.260 9.360 18.620

EritasonojapuutMuokkaa

Sijoitus Joukkue Pakolliset Omavalintaiset Yhteensä
1   Ágnes Keleti 9.730 9.730 19.460
2   Galina Rudko 9.600 9.730 19.330
3   Helena Rakoczy 9.500 9.700 19.200
4   Nina Botšarova 9.400 9.730 19.130
4   Eva Bosáková 9.530 9.600 19.130
6   Pelageja Danilova 9.460 9.660 19.110

PuomiMuokkaa

Sijoitus Joukkue Pakolliset Omavalintaiset Yhteensä
1   Keiko Tanaka 9.260 9.630 18.890
2   Eva Bosáková 9.300 9.460 18.760
3   Ágnes Keleti 9.160 9.560 18.720
4   Edit Perényi 9.260 9.400 18.660
5   Galina Rudko 9.200 9.400 18.600
5   Nina Botšarova 9.000 9.560 18.560

PermantoMuokkaa

Sijoitus Joukkue Pakolliset Omavalintaiset Yhteensä
1   Tamara Manina 9.660 9.730 19.390
2   Eva Bosáková 9.400 9.760 19.160
3   Marija Gorohovskaja 9.660 9.460 19.120
4   Ágnes Keleti 9.500 9.600 19.100
5   Galina Rudko 9.360 9.600 18.960
5   Larisa Diriy 9.460 9.500 18.960

MitalitaulukkoMuokkaa

Sija Maa Kultaa Hopeaa Pronssia Yhteensä
1   Neuvostoliitto 12 7 7 26
2   Japani 1 6 4 11
3   Tšekki 1 3 1 5
4   Jugoslavia 0 0 1 1
5   Romania 0 0 1 1

LähteetMuokkaa