Avaa päävalikko

Suunnistuksen nuorten maailmanmestaruuskilpailut

Suunnistuksen nuorten maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1990, minkä jälkeen ne on järjestetty vuosittain. Osallistumisoikeus on suunnistajilla, jotka ovat täyttäneet tai täyttävät kyseisenä vuonna enintään 20 vuotta.

KilpailumatkatMuokkaa

Vuonna 1990 kilpailtiin normaalimatkalla ja viestissä. Seuraavana vuonna kilpailtiin myös pikamatkalla. Vuonna 2004 normaalimatkan nimi muutettiin pitkäksi matkaksi ja pikamatka keskimatkaksi. Sprinttisuunnistuksessa kilpailtiin ensimmäisen kerran 2006. Viestisuunnistuksessa kilpaillaan kolmen suunnistajan joukkueilla.

Nykyiset kilpailumatkat ovat:

  • pitkä matka
  • keskimatka
  • sprintti
  • viesti

KilpailupaikkakunnatMuokkaa

Vuosi Päivät Paikka
1990 7.–12. heinäkuuta   Älvsbyn, Ruotsi
1991 7.–13. heinäkuuta   Berliini, Saksa
1992 7.–13. heinäkuuta   Jyväskylä, Suomi
1993 7.–10. heinäkuuta   Castelrotto, Italia
1994 12.–16. heinäkuuta   Gdynia, Puola
1995 9.–12. heinäkuuta   Horsens, Tanska
1996 8.–14. helnäkuuta   Govora, Romania
1997 7.–13. heinäkuuta   Leopoldsburg, Belgia
1998 13.–18. heinäkuuta   Reims, Ranska
1999 5.–11. heinäkuuta   Varna, Bulgaria
2000 9.–15. heinäkuuta   Nové Město na Moravě, Tšekki
2001 9.–15. heinäkuuta   Miskolc, Unkari
2002 7.–14. heinäkuuta   Alicante, Espanja
2003 7.–12. heinäkuuta   Põlva, Viro
2004 5.–11. heinäkuuta   Gdańsk, Puola
2005 11.–16. heinäkuuta   Tenero, Sveitsi
2006 2.–7. heinäkuuta   Druskininkai, Liettua
2007 8.–13. heinäkuuta   Dubbo, Australia
2008 30. kesäkuuta – 6. heinäkuuta   Göteborg, Ruotsi
2009 5.–12. heinäkuuta   Trentino, Italia
2010 4.–11. heinäkuuta   Aalborg, Tanska
2011 1.–9. heinäkuuta   Wejherowo, Puola
2012 7.–14. heinäkuuta   Košice, Slovakia
2013 29. kesäkuuta – 6. heinäkuuta   Hradec Králové, Tšekki
2014 21.–27. heinäkuuta   Borovetz, Bulgaria
2015 4.–10. heinäkuuta   Rauland, Norja
2016 9.–15. heinäkuuta   Engadin, Sveitsi
2017 9.–16. heinäkuuta   Tampere, Suomi
2018 9.–14. heinäkuuta   Kecskemét, Unkari
2019 6.–12. heinäkuuta   Silkeborg, Tanska

Pitkä matkaMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1990   Mikael Boström   Jimmy Birklin   Sören Nymalm
1991   Ivars Zagars   Tomáš Doležal   Mikko Lepo
1992   Johan Näsman   Chris Terkelsen   Fredrik Löwegren
1993   Odin Tellesbø   Torben Nørgård   Tommi Tölkkö
1994   Robert Banach   Janusz Gliszcyński   Tommi Tölkkö
1995   Gábor Domonyik   Mihail Mamlejev   Jani Lakanen
1996   Maricel Olaru   Anders Axenborg   Jani Lakanen
1997   Johan Modig   Vladimír Lučan   Marián Dávidík
1998   Håkan Peterson   Thierry Gueorgiou   Jørgen Rostrup
1999   Andrei Hramov   Mikko Heikelä   Troy de Haas
2000   Jiří Kazda   Pasi Ikonen   Jaromír Švihovský
2001   Andrei Hramov   Mårten Boström   Michal Smola
2002   Daniel Hubmann   Wojciech Kowalski   Aleksei Bortnik
2003   Dmitri Tsvetkov   Matthias Merz   Daniel Hubmann
2004   Matthias Merz   Martin Johansson   Simonas Krėpšta
2005   Olav Lundanes   Andreas Ruedlinger   Philippe Adamski
2006   Anders Skarholt   Olav Lundanes   Markus Puusepp
2007   Olav Lundanes   Magne Dæhli   Christian Bobach
2008   Johan Runesson   Timo Sild   Matthias Kyburz
2009   Gustav Bergman   Søren Bobach   Martin Hubmann
2010   Pavel Kubat   Johan Runesson   Matthias Kyburz
2011   Yngve Skogstad   Robert Merl   Lucas Basset
2012   Eskil Kinneberg   Marius Thrane Ødum   Gleb Tikhonov
2013   Piotr Parfianowicz   Florian Schneider   Andrey Kozyrev
2014   Anton  Johansson   Assar  Hellström   Marek  Minár
2015   Olli Ojanaho   Simon Hector   Andreas Soelberg
2016  Joey Hadorn   Thomas Curiger   Isac von Krusenstierna
2017   Olli Ojanaho   Simon Imark   Simon Hector
2018   Kasper Fosser   Mathieu Perrin  Daniel Vandas
2019   Kasper Fosser   Elias Jonsson   Aston Key

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1990   Torunn Fossli   Marlena Jansson   Mari Lukkarinen
1991   Mari Lukkarinen   Marcela Klapalová   Katarina Allberg
1992   Barbara Baczek   Johanna Tiira   Hanne Staff
1993   Liisa Anttila   Tenna Nörgård   Hana Doleželová
1994   Christina Grøndahl   Pia Olsson   Ewa Kozlowska
1995   Christina Grøndahl   Lenka Čechová   Kateřina Mikšovár
1996   Enikö Fey   Kateřina Pracná   Karin Schmalfeld
1997   Simone Luder   Hanna Heiskanen   Regula Hulliger
1998   Hanna Heiskanen   Tatjana Pereljaeva   Eva Juřeníková
1999   Regula Hulliger   Tatjana Pereljaeva   Katalin Hetc
2000   Tatjana Pereljaeva   Marianne Riddervold   Natalya Potopalska
2001   Dana Brožková   Pinja Satri   Darja Smolik
2002   Tiina Kivimäki   Michaela Przyczková   Minna Kauppi
2003   Martina Dočkalová   Anni-Maija Fincke   Helena Jansson
2004   Silja Tarvonen   Seline Stadler   Allison O'Neill
2005   Mari Fasting   Elise Egseth   Paula Iso-Markku
2006   Hanny Allston   Betty Ann Bjerkreim Nilsen   Elin A Skantze
2007   Siri Ulvestad   Kine Hallan Steiwer   Heini Saarimäki
2008   Jenny Lönnkvist   Beata Falk   Siri Ulvestad
2009   Ida Bobach   Jenny Lönnkvist   Marika Teini
2010   Ida Bobach   Therese Klintberg   Sari Anttonen
2011   Ida Bobach   Emma Klingenberg   Tove Alexandersson
2012   Kirsi Nurmi   Frida Sandberg   Emily Kemp
2013   Lisa Risby   Sara Hagström   Ekaterina Savkina
2014   Gunvor  Hov Hoydal   Sara  Hagström   Emmi  Jokela
2015   Sara  Hagström   Anna Haataja   Sandrine Müller
2016   Anna Haataja   Valerie Aebisher   Sofie Bachmann
2017   Simona Aebersold   Veera Klemettinen   Sofie Bachmann
2018   Simona Aebersold  Zsofia Sarkozy  Tereza Janosikova
2019   Veronika Kalinina

  Ida Haapala

  Grace Molloy


KeskimatkaMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1991   Janusz Porzysz   Mikko Lepo   Stefan Sandahl
1992   Mikko Lepo   Bernt Bjørnsgaard   Joakim Carlson
1993   Václav Zakouřil   Bernt Bjørnsgaard   Mikko Lepo
1994   Jon Engkvist   Holger Hott Johansen   Tommi Tölkkö
1995   Domonyik Gábor   Tomáš Zakouřil   Mikhail Mamleev
1996   Domonyik Gábor   Johan Modig   Horatio Grecu
1997   Jørgen Rostrup   Rikard Gunnarsson   Per Oberg
1998   Jørgen Rostrup   Rikard Gunnarsson   Håkan Peterson
1999   Jonne Lakanen   Sergey Detkov   Thierry Gueorgiou
2000   Michal Smola   Zbyněk Hora   Jaromír Švihovský
2001   Marius Bjugan   Jan Troeng   Michal Smola
2002   Erik Andersson   Tuomas Tervo   Jörgen Wickholm
2003   Matthias Merz   Tuomas Tervo   Aleksei Bortnik
2004   Audun Bjerkreim Nilsen   Matthias Merz   Simonas Krėpšta
2005   Fabian Hertner   Philippe Adamski   Hannu Airila
2006   Jan Beneš
  Sören Bobach
    Olav Lundanes
2007   Olav Lundanes   Petter Eriksson   Martin Hubmann
2008   Johan Runesson   Ulf Forseth Indgaard   Sören Bobach
2009   Olli-Markus Taivainen   Philipp Sauter   Ulf Forseth Indgaard
2010   Gaute Hallan Steiwer   Jonas Leandersson   Olle Boström
2011   Robert Merl
  Dmitry Nakonechnyy
  Topias Tiainen
   
2012   Matt Ogden   Jan Petržela   Florian Schneider
2013   Emil Svensk   Anton Johansson   Jens Wängdahl
2014   Miika  Kirmula   Riccardo  Scalet   Olli Ojanaho
2015   Olli Ojanaho   Erik Andersson   Sven Hellmüller
2016   Thomas Curiger   Joey Hadorn   Audun Heimdal
2017   Olli Ojanaho   Audun Heimdal   Simon Imark
2018   Jesper Svensk   Simon Imark   Henrik Johannesson
2019   Kasper Fosser   Guilhem Elias   Lukas Liland

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1991   Kristin Liebich   Johanna Tiira   Karolina Arewång
1992   Barbara Baczek   Riitta Korpela   Elisabeth Ingvaldsen
1993   Tenna Norgaard   Satu Mäkitammi   Liisa Anttila
1994   Synne Lea   Pia Olsson   Terhi Hyttinen
1995   Christina Grøndahl   Karin Schmalfeld   Iva Navrátilová
1996   Enikõ Fey   Annika Björk   Julia Morozova
1997   Hanna Heiskanen   Kateřina Mikšová   Heli Jukkola
1998   Tatjana Pereljaeva   Astrid Fritschi   Hanna Heiskanen
1999   Regula Hulliger   Salla Sukki   Johanna Seppinen
2000   Camilla Berglund   Maria Bergkvist   Minna Kauppi
2001   Minna Kauppi   Ieva Sargautyte   Kajsa Nilsson
2002   Minna Kauppi   Indre Valaite   Martina Fritschy
2003   Laura Hokka   Signe Søes   Eveli Saue
2004   Helena Jansson   Radka Brožková   Anni-Maija Fincke
2005   Anna Persson   Heini Wennman   Hanny Allston
2006   Betty Ann Bjerkreim Nilsen   Ulrika Uotila   Signe Klinting
2007   Jenny Lönnkvist   Ida Marie Bjørgul   Tatjana Mendel
  Saila Kinni
2008   Venla Niemi   Beata Falk   Karine D`Harreville
2009   Tove Alexandersson   Britt Ingunn Nydal   Ida Bobach
2010   Tove Alexandersson   Lilian Forsgren   Sarina Jenzer
2011   Ida Bobach   Tove Alexandersson   Emma Klingenberg
2012   Tove Alexandersson   Frida Sandberg   Sandrine Müller
2013   Miri Thrane Ødum   Lisa Risby   Mathilde Rundhaug
2014  Sina  Tommer   Sara  Hagström   Andrea Svensson
2015   Anine Ahlsand   Johanna Öberg  Sandrine Müller
2016  Simona Aebersold   Alexandra Hornik   Johanna Öberg
2017  Simona Aebersold   Linnea Golsater   Veera Klemettinen
2018  Csilla Gardonyi   Sanna Fast   Barbora Chaloupska
2019   Isa Envall   Fiona Bunn  Tereza Janosikova

SprinttiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2006   Mikael Kristensson   Patrik Karlsson   Ruslan Glebov
2007   Vojtěch Král   Olav Lundanes   Ivan Sirakov
2008   Štěpán Kodeda   Johan Runesson   Sören Bobach
2009   Matthias Kyburz   Milos Nykodym   Martin Hubmann
2010   Rasmus Thrane Hansen   Kristian Jones   Vegard Danielsen
2011   Lucas Basset   Andreu Blanes   Florian Howald
2012   Gleb Tikhonov   Jan Petržela   Eskil Kinneberg
2013   Florian Schneider   Michal Hubáček   Tim Robertson
2014   Tim  Robertson   Piotr  Parfianowicz   Anton  Johansson
2015   Tim  Robertson   Aleksi Niemi   Algirdas Bartkevicius
2016  Joey Hadorn  Thomas Curiger   Isac von Krusenstierna
2017   Olli Ojanaho   Tommy Hayes  Joey Hadorn
2018  Colin Kolbe   Matthew Fellbaum   Kasper Fosser
2019  Aston Key   Samuel Pihlström   Guilhem Elias


NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
2006   Ingunn Hultgreen Weltzien   Hanny Allston   Eva Svensson
2007   Eva Svensson   Šárka Svobodná   Maja Alm
2008   Emma Klingenberg   Silje Ekroll Jahren   Jenny Lönnkvist
2009   Jenny Lönnkvist   Tereza Novotná   Ida Bobach
2010   Ida Bobach   Hanna Wisniewska   Monika Gajda
2011   Ida Bobach   Emma Klingenberg   Tereza Novotná
2012   Tove Alexandersson   Emma Klingenberg   Frida Sandberg
2013   Heidi Mårtensson   Nicoline Friberg Klysner   Anastasia Denisova
2014   Sara Hagström   Heidi Mårtensson   Miri Thrane  Odum
2015   Simona Aebersold   Heidi Mårtensson   Karoliina Ukskoski
2016   Simona Aebersold   Anna Dvorianskaja   Anna Haataja
2017   Simona Aebersold   Tereza Janosikova   Linnea Golsater
2018   Simona Aebersold   Tereza Janosikova   Csilla Gardonyi
2019   Eline Gemperle   Tilda Östberg   Grace Molloy

ViestiMuokkaa

MiehetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1990   Suomi
Mikael Boström
Sören Nymalm
Kimmo Liljeström
  Ruotsi
Mikael Palmberg
Klas Karlsson
Jimmy Birklin
  Norja
Tore Sandvik
Espen Bergstrøm
Harald Bakke
1991   Ruotsi
Fredrik Löwegren
Magnus Palmberg
Andreas Nilsson
  Neuvostoliitto
Girts Vegeris
Janis Ozolins
Ivars Zagars
  Tšekkoslovakia
Aleš Drahoňovský
Tomáš Doležal
Libor Zřídkaveselý
1992   Suomi
Aarto Hirvi
Marko Pitkänen
Mikko Lepo
  Norja
Knut Aalde
Stein Krogstad
Thormod Berg
  Ruotsi
Anders Åkerman
Johan Näsman
Fredrik Löwegren
1993   Suomi
Simo Martomaa
Tommi Tölkkö
Mikko Lepo
  Norja
Holger Hott Johansen
Bernt Bjørnsgaard
Odin Tellesbø
  Puola
Robert Banach
Dariusz Mikusinski
Janusz Porzycs
1994   Venäjä
Ivan Murashov
Mikhail Mamleev
Valentin Novikov
  Suomi
Jarkko Huovila
Lasse Torpo
Simo Martomaa
  Unkari
Tamas Kronvald
Ferenc Levai
Gábor Domonyik
1995   Tanska
Jesper Damgaard
Mads Ingvardsen
Troels Nielsen
  Unkari
Kolos Vadja
Lajos Sarecz
Gábor Domonyik
  Suomi
Ville Repo
Jarkko Huovila
Miika Hernelahti
1996   Tšekki
Michal Horáček
Vladimír Lučan
Luboš Matějů
  Slovakia
Frantisek Libant
Maros Bukovac
Marián Dávidík
  Sveitsi
Urs Müller
David Schneider
Adrian Klauser
1997   Ruotsi
Jonas Pilblad
Johan Modig
Per Öberg
  Tšekki
Lukáš Přinda
Michal Horáček
Vladimír Lučan
  Slovakia
Frantisek Libant
Igor Patras
Marián Dávidík
1998   Ruotsi
Rikard Gunnarsson
Mats Troeng
Håkan Peterson
  Suomi
Pasi Ikonen
Samuli Salmenoja
Jonne Lakanen
  Ranska
Thierry Gueorgiou
J-Baptiste Bourrin
François Gonon
1999   Suomi
Pasi Ikonen
Jonne Lakanen
Mikko Heikelä
  Ranska
Benoit Peyvel
Thierry Gueorgiou
François Gonon
  Sveitsi
Beat Studer
Christian Ott
Felix Bentz
2000   Tšekki
Jirí Kazda
Jaromí Svihovský
Michal Smola
  Ruotsi
Erik Öhlund
David Andersson
Peter Öberg
  Suomi
Timo Saarinen
Markus Lindeqvist
Pasi Ikonen
2001   Tšekki
Jan Mrázek
Jaromír Vlach
Michal Smola
  Puola
Maciej Grabowski
Wojciech Kowalski
Wojciech Dwojak
  Ruotsi
David Andresson
Erik Andersson
Jan Troeng
2002   Sveitsi
Matthias Merz
Daniel Hubmann
Lukas Ebneter
  Suomi
Tuomas Tervo
Juha-Matti Huhtanen
Jörgen Wickholm
  Ruotsi
Anders Holmberg
Johan Höij
Erik Andersson
2003   Venäjä
Dmitri Tsvetkov
Dmitri Jekaterinin
Aleksei Bortnik
  Norja
Kristian Dalby
Lars Skjeset
Audun Weltzien
  Sveitsi
Hannes Friederich
Matthias Merz
Daniel Hubmann
2004   Ruotsi
Johan Lindahl
Mattias Millinger
Martin Johansson
  Tšekki
Jan Palas
Jan Šedivý
Jan Procházka
  Sveitsi
Andreas Ruedlinger
Fabian Hertner
Matthias Merz
2005   Norja
Øystein Sørensen
Magne Dæhli
Olav Lundanes
  Tšekki
Adam Chromý
Jan Beneš
Jan Palas
  Ruotsi
John Fredriksson
Erik Rost
Mikael Kristensson
2006   Viro
Mihkel Jarveoja
Timo Sild
Markus Puusepp
  Ruotsi
Fredrik Johansson
John Fredriksson
Mikael Kristensson
  Norja
Anders Skarholt
Erik Sagvolden
Olav Lundanes
2007   Tšekki
Štěpán Kodeda
Jan Beneš
Adam Chromý
  Norja
Torgeir Nørbech
Magne Dæhli
Olav Lundanes
  Latvia
Mikus Zagata
Kalvis Mihailovs
Anatolijis Tarasovs
2008   Ruotsi
Erik Liljekvist
Olle Boström
Johan Runesson
  Venäjä
Yury Kiryanov
Georgy Mavchun
Dmitri Masnyi
  Norja
Ulf Forseth Indgaard
Bjørn Danielsen Ekeberg
Erik Sagvolden
2009   Ruotsi
Olle Boström
Albin Ridefelt
Gustav Bergman
  Sveitsi
Philipp Sauter
Matthias Kybyrz
Martin Hubmann
  Tanska
Marius Thrane Ødum
Rasmus Thrane Hansen
Søren Bobach
2010   Norja
Gaute Hallan Steiwer
Eskil Kinneberg
Vegard Danielsen
  Ruotsi
Olle Boström
Gustav Bergman
Johan Runesson
  Tanska
Andreas Hougaard Boesen
Marius Thrane Ødum
Rasmus Thrane Hansen
2011   Puola
Piotr Parfianowicz
Rafał Podziński
Michał Olejnik
  Ruotsi
Jonas Nordström
Richard Ohlsson
Albin Ridefelt
  Tšekki
Michal Hubáček
Marek Schuster
Pavel Kubat
2012   Venäjä
Ivan Kuchmenko
Andrey Kozyrev
Gleb Tikhonov
  Tanska
Jakob Ekhard Edsen
Thor Nørskov
Marius Thrane Ødum
  Norja
Jon Aukrust Osmoen
Hakon Jarvis Westergård
Eskil Kinneberg
2013   Tšekki
Marek Schuster
Adam Chloupek
Michal Hubáček
  Ruotsi
Anton Johansson
Jens Wängdahl
Emil Svensk
  Venäjä
Ivan Kuchmenko
Dmitry Polyakov
Andrey Kozyrev
2014|   Ruotsi
Assar Hellström
Simon Hector
Anton Johansson
  Tšekki
Ondrej Semík
Jonás Hubácek
Marek Minár
  Sveitsi
Jonas Egger
Tobia Pezzati
Sven Hellmüller
2015   Suomi
Topi Raitanen
Aleksi Niemi
Olli Ojanaho
  Norja
Håkon Christianssen
Anders Felde Olaussen
Markus Holter
  Ruotsi
Emil Granqvist
Erik Andersson
Simon Hector
2016   Sveitsi
Thomas Curiger
Riccardo Rancan
Joey Hadorn
  Ruotsi
Anton Forsberg
Simon Hector
Isac von Krusenstierna
  Suomi
Topias Ahola
Anton Kuukka
Olli Ojanaho
2017   Norja
Kasper Fosser
Elias Jonsson
Audun Heimdal
  Suomi
Akseli Ruohola
Aleksi Sorsa
Olli Ojanaho
  Venäjä
Daniil Kashin
Kirill Komarov
Mihail Kuleshov
2018   Norja
Havard Eidsmo
Elias Jonsson
Kasper Fosser
  Ruotsi
Jesper Svensk
Simon Imark
Isac von Krusenstierna
  Tšekki
Vojtech Sykora
Tomas Krivda
Daniel Vandas
2019   Norja
Lukas Liland
Elias Jonsson
Kasper Fosser
  Ruotsi
Samuel Pihlström
Gustav Runefors
Axel Granqvist
  Ranska
Guilhem Haberkorn
Quentin Moulet
Guilhem Elias

NaisetMuokkaa

Vuosi Kultaa Hopeaa Pronssia
1991   Suomi
Johanna Tiira
Sanna Turakainen
Mari Lukkarinen
  Saksa
Katrin Renger
Christin Libich
Anke Xylander
  Norja
Hanne Staff
Miri Jörgensen
Berit Sofie Grydeland
1992   Ruotsi
Lena Hasselström
Maria Sandström
Hanna Larsson
  Suomi
Riitta Korpela
Sanna Turakainen
Johanna Tiira
  Norja
Hanne Staff
Miri Jörgensen
Elisabeth Ingvaldsen
1993   Sveitsi
Brigitte Grüniger
Käthi Widler
Marie-Luce Romanens
  Suomi
Satu Mäkitammi
Katja Honkala
Liisa Anttila
  Norja
Birgitte Husebye
Miri Jörgensen
Elisabeth Ingvaldsen
1994   Ruotsi
Pia Olsson
Kristina Kull
Annika Björk
  Suomi
Satu Mäkitammi
Henna-Riikka Huhta
Anu Heikkilä
  Puola
Malgorazata Stankiewicz
Aneta Jablonska
Ewa Kozlowska
1995   Tšekki
Kateřina Mikšová
Kateřina Pracná
Eva Juřeníková
  Ruotsi
Maria Dahlin
Kristin Backåkers
Annika Björk
  Sveitsi
Susi Widler
Susanne Wehrli
Sara Wegmüller
1996   Romania
Eniko Gall
Zsuzsa Fey
Enikö Fey
  Sveitsi
Simone Luder
Regula Hulliger
Sara Wegmüller
  Venäjä
Julia Morozova
Olga Trekhova
Tatjana Pereljaeva
1997   Ruotsi
Emma Engstrand
Jenny Johansson
Catalina Asp
  Tšekki
Zuzana Macúchová
Vendula Klechová
Michaela Skoumalová
  Sveitsi
Sara Wegmüller
Regula Hulliger
Simone Luder
1998   Suomi
Heli Jukkola
Riina Kuuselo
Hanna Heiskanen
  Venäjä
Tatiana Kostyleva
Galina Galkina
Tatjana Pereljaeva
  Sveitsi
Astrid Fritschi
Simone Luder
Regula Hulliger
1999   Venäjä
Tatiana Kostyleva
Eugenia Belova
Tatjana Pereljaeva
  Ukraina
Irina Kupriyanova
Viktoria Plokhenko
Natalia Potopalska
  Sveitsi
Angela Wild
Astrid Fritschi
Regula Hulliger
2000   Venäjä
Julija Sjedina
Eugenia Belova
Tatjana Pereljaeva
  Ruotsi
Maria Bergkvist
Kajsa Guterstam
Camila Berglund
  Suomi
Sara Forsström
Maria Rantala
Minna Kauppi
2001   Ruotsi
Anna Lampinen
Kajsa Nilsson
Maria Bergkvist
  Tšekki
Dana Brožková
Iva Rufferová
Martina Dočkalová
  Suomi
Pinja Satri
Bodil Holmström
Minna Kauppi
2002   Sveitsi
Franziska Wolleb
Martina Fritschy
Lea Müller
  Suomi
Tiina Kivimäki
Pinja Satri
Minna Kauppi
  Ruotsi
Helena Jansson
Lina Persson
Anna Lampinen
2003   Suomi
Annamaria Väli-Klemelä
Heini Wennman
Silja Tarvonen
  Ruotsi
Anna Lampinen
Sofia Karlsson
Helena Jansson
  Norja
Marte Grande Ostby
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
Line Hagman
2004   Ruotsi
Elina Skantze
Anna Persson
Helena Jansson
  Suomi
Anni-Maija Fincke
Heini Wennman
Silja Tarvonen
  Norja
Elise Egseth
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
Jorid Flatekval
2005   Norja
Elise Egseth
Mari Fasting
Betty Ann Bjerkreim Nilsen
  Ruotsi
Elina Skantze
Helena Jansson
Anna Persson
  Suomi
Saila Kinni
Paula Iso-Markku
Silja Tarvonen
2006   Venäjä
Ekaterina Terehova
Tatjana Kozlova
Marija Šilova
  Ruotsi
Linnea Lindstrom
Anna Persson
Eva Svensson
  Suomi
Sofia Haajanen
Saila Kinni
Heini Wennman
2007   Norja
Kine Hallan Steiwer
Silje Jahren
Siri Ulvestad
  Ruotsi
Eva Svensson
Sara Eskilsson
Jenny Lönnkvist
  Sveitsi
Sara Würmli
Judith Wyder
Sabine Hauswirth
2008   Ruotsi
Beata Falk
Lina Strand
Jenny Lönnkvist
  Tanska
Ida Bobach
Signe Klinting
Maja Alm
  Norja
Annette Baklid
Kine Hallan Steiwer
Mariann Ulvestad
2009   Sveitsi
Fiona Kirk
Sophie Tritschler
Julia Gross
  Norja
Britt Ingunn Nydal
Elen Katrine Skjerve
Mari Jevne Arnesen
  Tanska
Emma Klingenberg
Ida Bobach
Signe Klinting
2010   Tanska
Emma Klingenberg
Ida Bobach
Signe Klinting
  Tšekki
Denisa Kosová
Jana Knapová
Tereza Novotná
  Venäjä
Natalja Vinogradova
Anastasija Tikhonova
Anastasija Trubkina
2011   Ruotsi
Helena Karlsson
Linnea Martinsson
Tove Alexandersson
  Tšekki
Adleka Indrakowa
Denisa Kosová
Tereza Novotná
  Tanska
Ita Klingenberg
Emma Klingenberg
Ida Bobach
2012   Tanska
Stine Bagger Hagner
Ita Klingenberg
Emma Klingenberg
  Ruotsi
Helena Karlsson
Frida Sandberg
Tove Alexandersson
  Sveitsi
Mirjam Hellmüller
Marion Aebi
Sandrine Müller
2013   Tšekki
Lenka Knapová
Kateřina Chromá
Vendula Horčičková
  Suomi
Anna Haataja
Henna-Riikka Haikonen
Johanna Hulkkonen
  Ruotsi
Andrea Svensson
Hilda Forsgren
Tilda Johansson
2014   Ruotsi
Tilda Johansson
Frida Sandberg
Sara Hagström
  Norja
Heidi Mårtensson
Gunvor Hov Høydal
Mathilde Rundhaug
  Sveitsi
Paula Gross
Sina Tommer
Lisa Schubnell
2015   Ruotsi
Andrea Svensson
Johanna Öberg
Sara Hagström
  Sveitsi
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
Sandrine Müller
  Norja
Heidi Mårtensson
Tonje Vassend
Marie Olaussen
2016   Sveitsi
Paula Gross
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
  Suomi
Leenukka Hanhijärvi
Enni Jalava
Anna Haataja
  Norja
Ingrid Lundanes
Anine Lome
Ingeborg Eide
2017   Ruotsi
Lisa Jonsson Nordin
Sanna Fast
Linnea Golsater
  Sveitsi
Valerie Aebischer
Sofie Bachmann
Simona Aebersold
  Norja
Victoria Haestad Bjornstad
Ingrid Lundanes
Marie Olaussen
2018   Venäjä
Dasha Pantsenko
Kristina Smirnova
Veronika Kalina
  Tšekki
Tereza Cechova
Barbora Chaloupska
Tereza Janosikova
  Norja
Ragne Wiklund
Malin Sandstad
Victoria Hæstad Bjørnstad
2019   Iso-Britannia
Megan Keith
Fiona Bunn
Grace Molloy
  Venäjä
Irina Lazareva
Kristina Smirnova
Veronika Kalinina
  Ruotsi
Ella Olsson
Johanna Källvik Leufven
Alva Sönesson

LähteetMuokkaa