Pesäpallon suomensarja 1958

Pesäpallon suomensarja pelattiin neljännentoista kerran kaudella 1958. Sarja pelattiin neljässä lohkossa ja lohkovoittajat Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat, Imatran Pallo-Veikot, Rauman Fera ja Oulun Lippo nousivat suoraan mestaruussarjaan kaudeksi 1959.

SuomensarjaMuokkaa

ItälohkoMuokkaa

Itälohkossa pelasivat uusina joukkueina mestaruussarjasta pudonnut HoNsU sekä maakuntasarjasta nousseet Outokummun Partio, Vaajakosken Terä ja Juankosken Kuohu. Edellisellä kaudella sarjapaikkansa säilyttänyt Jyväskylän Kiri-Veljet jäi pois, koska seuran toiminta lakkautettiin.

Joukkue O V T H Juoksut P HoNsU NuSe PKP OkuP HöU KeMu Terä Kuohu SP KeU LaLu
Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat 10 8 1 1 164–26 17 10–4 16–1 10–2 35–5 23–2
Nurmeksen Sepot 10 8 0 2 112–42 16 6–0 7–4 15–3 18–0 14–4
Puurtilan Kisa-Pojat 10 7 1 2 96–42 15 2–2 1–6 14–0 7–2 15–2
Outokummun Partio 10 7 0 3 102–71 14 9–6 8–5 20–9 14–10 23–3
Höytiäisen Urheilijat 10 5 0 5 97–80 10 5–4 3–12 12–11 4–7 11–5
Kuopion Kelta-Mustat 10 5 0 5 63–59 10 2–12 13–7 4–1 9–3 13–4
Vaajakosken Terä 10 4 0 6 95–98 8 9–14 9–3 3–5 8–4 12–5
Juankosken Kuohu 10 4 0 6 57–86 8 3–28 1–6 1–2 15–5 20–5
Siilinjärven Ponnistus 10 3 0 7 65–120 6 3–14 7–3 6–4 4–6 24–10
Kesälahden Urheilijat 10 2 0 8 70–158 4 0–24 14–12 8–19 2–34 11–6
Laukkalan Luja 10 1 0 9 61–200 2 3–18 3–12 9–22 9–33 13–12

EtelälohkoMuokkaa

Etelälohkossa pelasi uusina joukkueina maakuntasarjasta nousseet Keravan KooPee, Renkomäen Maila-Pojat ja Vehkalahden Veikot. Keravan Tovereiden tilalla Keravan Pallo-Toverit. SM-sarjasta ei etelälohkoon pudonnut yhtään joukkuetta.

Joukkue O V T H Juoksut P IPV LK KooPee KPT RPL MyKV RMP LUM Pato HP47 VeVe
Imatran Pallo-Veikot 10 10 0 0 139–22 20 17–2 12–2 16–0 24–4 6–1
Lauritsalan Kisa 10 7 0 3 95–89 14 6–8 7–6 20–4 7–2 16–14
Keravan KooPee 10 6 0 4 85–90 12 1–3 6–17 19–10 1–3 18–10
Keravan Pallo-Toverit 10 5 0 5 96–73 10 4–11 26–7 7–9 11–8 22–1
Riihimäen Pallonlyöjät 10 5 0 5 96–87 10 29–11 10–13 9–12 11–9 6–2
Myllykosken Kilpa-Veikot 10 4 1 5 67–66 9 0–4 3–6 11–8 3–1 2–5
Renkomäen Maila-Pojat 10 4 1 5 58–85 9 3–7 5–3 4–10 10–4 12–2
Lappeenrannan Urheilu-Miehet 10 4 0 6 47–54 8 5–10 9–4 3–2 3–4 5–9
Tervakosken Pato 10 3 1 6 68–82 7 7–18 7–11 2–3 9–9 17–7
Heinolan Palloilijat -47 10 3 1 6 60–96 7 5–19 0–5 3–1 5–5 6–5
Vehkalahden Veikot 10 2 0 8 52–119 4 0–20 5–7 3–13 3–8 13–10

LänsilohkoMuokkaa

Länsilohkossa pelasivat uusina mestaruussajasta pudonneet Ylihärmän Junkkarit ja Harjavallan Jymy sekä maakuntasarjasta nousseet Ulvilan Pesä-Veikot ja Laihian Liitto. Rauman Urheilijoiden pesäpallojaosto irtautui entisestä seurastaan ja uusi pesäpallon erikoisseura Fera pelasi ensimmäisen kautensa, voittaen heti RU:n kaksi vuotta aiemmin menettämän SM-sarjapaikan takaisin.

Joukkue O V T H Juoksut P Fera LP VM YJ UPV AA NoU PoVe TP HaJy LL
Rauman Fera 10 9 0 1 83–27 18 5–2 13–0 0–6 16–3 10–0
Loimaan Palloilijat 10 7 1 2 79–36 15 13–2 7–5 11–4 1–2 7–1
Vaasan Maila 10 7 1 2 59–48 15 8–4 8–8 10–5 4–1 13–1
Ylihärmän Junkkarit 10 6 0 4 88–38 12 3–4 10–1 15–0 16–2 12–6
Ulvilan Pesä-Veikot 10 6 0 4 80–55 12 2–3 8–5 25–3 6–5 16–0
Alajärven Ankkurit 10 5 2 3 92–85 12 7–7 12–5 7–4 10–2 22–8
Nokian Urheilijat 10 4 1 5 56–69 9 0–10 4–6 14–8 12–6 5–4
Porin Veto 10 4 1 5 48–73 9 4–8 5–3 5–5 6–16 13–1
Tampereen Pyrintö 10 3 0 7 74–90 6 3–6 6–7 6–15 9–4 24–4
Harjavallan Jymy 10 1 0 9 62–74 2 4–10 6–10 0–4 3–5 28–3
Laihian Liitto 10 0 0 10 26–152 0 2–11 4–11 1–7 1–14 2–6

PohjoislohkoMuokkaa

Pohjoislohkossa uusina joukkueina olivat SM-sarjasta pudonnut Muhoksen Urheilijat sekä nousijat Kannuksen Urheilijat ja Raahen Vesa.

Joukkue O V T H Juoksut P Lippo MU YKM RP KaU HaKi PK Vesa SJV
Oulun Lippo 8 7 1 0 95–23 15 4–4 6–5 19–1 17–4
Muhoksen Urheilijat 8 6 1 1 83–24 13 8–6 2–3 14–2 3–2
Ylivieskan Kuulan Maila 8 4 2 2 85–40 10 10–10 13–2 17–5 22–2
Ristijärven Pyry 8 5 0 3 47–42 10 2–12 2–7 8–6 10–4
Kannuksen Urheilijat 8 3 1 4 49–65 7 2–11 2–19 5–3 2–5
Haapajärven Kiilat 8 3 0 5 56–86 6 1–18 5–10 13–11 16–9
Paavolan Kisa 8 2 1 5 34–62 5 5–10 5–5 - 3–11 8–0
Raahen Vesa 8 2 0 6 38–62 4 4–8 1–7 7–4 8–2
Sotkamon Jymy-Veljet 8 1 0 7 32–115 2 0–23 5–12 5–14 5–3

LähteetMuokkaa