Avaa päävalikko

Maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut

Kilpailijat valmiina lähtöön miesten alle 23-vuotiaiden mastoajoon vuoden 2009 maailmanmestaruuskilpailuissa Australiassa. Kilpailun voittanut Bury Stander on kuvassa toinen vasemmalta.

Maastopyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut ovat vuosittain järjestettävät maastopyöräilyn arvokilpailut. Kilpailuissa lajeina ovat maastoajo, alamäkiajo, 4 Cross ja polkupyörätrial. Kilpailun järjestää kansainvälinen pyöräilyliitto UCI ja voittajilla on oikeus pitää sateenkaaripaitaa mestaruuden voittamista seuraavana vuonna. Toisin kuin muissa UCI:n maastopyöräilykilpailuissa maailmanmestaruuskilpailuissa ajajat edustavat kotimaataan eivät tallejaan.

JärjestämispaikatMuokkaa

TuloksetMuokkaa

MaastoajoMuokkaa

Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1990 Durango Ned Overend   Thomas Frischknecht   Tim Gould  
1991 Ciocco John Tomac   Thomas Frischknecht   Ned Overend  
1992 Bromont Henrik Djernis   Thomas Frischknecht   David Baker  
1993 Métabief Henrik Djernis   Marcel Gerritsen   Jan Erik Østergaard  
1994 Vail Henrik Djernis   Tinker Juarez   Bart Brentjens  
1995 Kirchzarten Bart Brentjens   Miguel Martinez   Jan Erik Østergaard  
1996 Cairns Thomas Frischknecht   Rune Høydahl   Hubert Pallhuber  
1997 Château-d'Œx Hubert Pallhuber   Henrik Djernis   Luca Bramati  
1998 Mont Sainte-Anne Christophe Dupouey   Jerome Chiotti   Filip Meirhaeghe  
1999 Åre Michael Rasmussen   Miguel Martinez   Filip Meirhaeghe  
2000 Sierra Nevada Miguel Martinez   Roland Green   Bart Brentjens  
2001 Vail Roland Green   Thomas Frischknecht   Christoph Sauser  
2002 Kaprun Roland Green   Filip Meirhaeghe   Thomas Frischknecht  
2003 Lugano Filip Meirhaeghe   Ryder Hesjedal   Roel Paulissen  
2004 Les Gets Julien Absalon   Cédric Ravanel   Thomas Frischknecht  
2005 Livigno Julien Absalon   Christoph Sauser   José Antonio Hermida  
2006 Rotorua Julien Absalon   Christoph Sauser   Fredrik Kessiakoff  
2007 Fort William Julien Absalon   Ralph Naf   Florian Vogel  
2008 Val di Sole Christoph Sauser   Florian Vogel   Ralph Naf  
2009 Canberra Nino Schurter   Julien Absalon   Florian Vogel  
2010 Mont Sainte Anne José Antonio Hermida   Jaroslav Kulhavy   Burry Stander  
2011 Champéry Jaroslav Kulhavy   Nino Schurter   Julien Absalon  
2012 Leogang-Salfelden Nino Schurter   Lukas Flückiger   Mathias Flückiger  
2013 Pietermaritzburg Nino Schurter   Manuel Fumic   José Antonio Hermida  
2014 Lillehammer Julien Absalon   Nino Schurter   Marco Aurelio Fontana  

MitalitaulukkoMuokkaa

Sij Urheilija Maa       Yhteensä
1 Julien Absalon   5 1 1 76
2 Nino Schurter   3 2 5
3 Henrik Djernis   3 1 4
4 Roland Green   2 1 3
5 Thomas Frischknecht   1 4 2 7
6 Christoph Sauser   1 2 1 4
7 Miguel Martinez   1 2 3
8 Filip Meirhaeghe   1 1 2 4
9 Bart Brentjens   1 2 3
10 Jaroslav Kulhavy   1 1 0 2
11 José Antonio Hermida   1 2 3
12 Ned Overend   1 1 2
Hubert Pallhuber   1 1 2
14 John Tomac   1 1
Cristophe Dupouey   1 1
Michael Rasmussen   1 1
15 Manuel Fumic   1 1
Marco Aurelio Fontana   1 1


Mitalitaulukko
Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1990 Durango Juli Furtado   Sara Ballantyne   Ruthie Matthes  
1991 Ciocco Ruthie Matthes   Eva Orvosova   Silvia Furst  
1992 Bromont Silvia Furst   Alison Sydor   Ruthie Matthes  
1993 Métabief Paola Pezzo   Jeannie Longo   Ruthie Matthes  
1994 Vail Alison Sydor   Susan De Mattei   Sara Ballantyne  
1995 Kirchzarten Alison Sydor   Silvia Furst   Chantal Daucourt  
1996 Cairns Alison Sydor   Ruthie Matthes   Maria Paola Turcutto  
1997 Château-d'Œx Paola Pezzo   Nadia De Negri   Margarita Fullana  
1998 Mont Sainte-Anne Laurence Leboucher   Gunn-Rita Dahle   Alison Sydor  
1999 Åre Margarita Fullana   Alison Sydor   Paola Pezzo  
2000 Sierra Nevada Margarita Fullana   Alison Sydor   Paola Pezzo  
2001 Vail Alison Dunlap   Alison Sydor   Sabine Spitz  
2002 Kaprun Gunn-Rita Dahle   Anna Szafraniec   Sabine Spitz  
2003 Lugano Sabine Spitz   Alison Sydor   Irina Kalentjeva  
2004 Les Gets Gunn-Rita Dahle   Maja Wloszczowska   Alison Sydor  
2005 Livigno Gunn-Rita Dahle   Maja Wloszczowska   Petra Henzi  
2006 Rotorua Gunn-Rita Dahle   Irina Kalentjeva   Marie-Helene Premont  
2007 Fort William Irina Kalentjeva   Sabine Spitz   Jingjing Wang  
2008 Val di Sole Margarita Fullana   Sabine Spitz   Irina Kalentjeva  
2009 Canberra Irina Kalentjeva   Lene Byberg   Willow Koerber  
2010 Mont Sainte Anne Maja Włoszczowska   Irina Kalentjeva   Willow Koerber  
2011 Champéry Catharine Pendrel   Maja Włoszczowska   Eva Lechner  
2012 Leogang-Saafelden Julie Bresset   Gunn-Rita Dahle Flesjå   Georgia Gould  
2013 Pietermaritzburg-Leogang Julie Bresset   Maja Włoszczowska   Esther Süss  
2014 Lillehammer Catharine Pendrel   Irina Kalentieva   Lea Davison  
Mitalitaulukko
Sij Urheilija Maa       Yhteensä
1. Gunn-Rita Dahle   4 2 0 6
2 Alison Sydor   3 5 2 10
3 Margarita Fullana   3 0 1 4
4 Irina Kalentjeva   2 1 2 5
5 Paola Pezzo   2 0 2 4
6 Julie Bresset   2 2
7 Maja Włoszczowska   1 4 0 5
8 Sabine Spitz   1 2 2 5
9 Ruthie Matthes   1 1 3 5
10 Silvia Furst   1 1 1 3
11 Juli Furtado   1 1
12 Catharine Pendrel   1 1

AlamäkiajoMuokkaa

Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1990 Durango Greg Herbold   Mike Kloser   Paul Thomasberg  
1991 Ciocco Albert Iten   John Tomac   Glen Adams  
1992 Bromont Dave Cullinan   Jimmy Deaton   Christian Taillefer  
1993 Métabief Mike King   Paolo Caramellino   Myles Rockwell  
1994 Vail François Gachet   Tommy Johansson   Corrado Herin  
1995 Kirchzarten Nicolas Vouilloz   François Gachet   Mike King  
1996 Cairns Nicolas Vouilloz   Shaun Palmer   Bas De Bever  
1997 Château-d'Œx Nicolas Vouilloz   John Tomac   Cedric Gracia  
1998 Mont Sainte-Anne Nicolas Vouilloz   Gerwin Peters   Mickael Pascal  
1999 Åre Nicolas Vouilloz   Mickael Pascal   Eric Carter  
2000 Sierra Nevada Myles Rockwell   Steve Peat   Mickael Pascal  
2001 Vail Nicolas Vouilloz   Steve Peat   Greg Minnaar  
2002 Kaprun Nicolas Vouilloz   Steve Peat   Chris Kovarik  
2003 Lugano Greg Minnaar   Mickael Pascal   Fabien Barel  
2004 Les Gets Fabien Barel   Greg Minnaar   Sam Hill  
2005 Livigno Fabien Barel   Sam Hill   Greg Minnaar  
2006 Rotorua Sam Hill   Greg Minnaar   Nathan Rennie  
2007 Fort William Sam Hill   Fabien Barel   Gee Atherton  
2008 Val di Sole Gee Atherton   Steve Peat   Sam Hill  
2009 Canberra Steve Peat   Greg Minnaar   Michael Hannah  
2010 Mont Sainte Anne Sam Hill   Steve Smith   Greg Minnaar  
2011 Champéry Danny Hart   Damien Spagnolo   Samuel Blenkinsop  
2012 Leogang-Saafelden Greg Minnaar   Gee Atherton   Samuel Blenkinsop  
2013 Pietermaritzburg Greg Minnaar   Mick Hannah   Samuel Blenkinsop  
Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1990 Durango Cindy Devine   Elladee Brown   Penny Davidson  
1991 Ciocco Giovanna Bonazzi   Nathalie Fiat   Cindy Devine  
1992 Bromont Juli Furtado   Kim Sonier   Cindy Devine  
1993 Métabief Giovanna Bonazzi   Kim Sonier   Missy Giove  
1994 Vail Missy Giove   Sophie Kempf   Giovanna Bonazzi  
1995 Kirchzarten Leigh Donovan   Mercedes Gonzalez   Giovanna Bonazzi  
1996 Cairns Anne-Caroline Chausson   Leigh Donovan   Missy Giove  
1997 Château-d'Œx Anne-Caroline Chausson   Marielle Saner   Katja Repo  
1998 Mont Sainte-Anne Anne-Caroline Chausson   Nolvenn LeCaer   Cheri Elliott  
1999 Åre Anne-Caroline Chausson   Katja Repo   Sari Jorgensen  
2000 Sierra Nevada Anne-Caroline Chausson   Katja Repo   Marla Streb  
2001 Vail Anne-Caroline Chausson   Fionn Griffiths   Leigh Donovan  
2002 Kaprun Anne-Caroline Chausson   Fionn Griffiths   Missy Giove  
2003 Lugano Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Nolvenn Le Caer  
2004 Les Gets Vanessa Quin   Mio Suemasa   Celine Gros  
2005 Livigno Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot  
2006 Rotorua Sabrina Jonnier   Tracy Moseley   Rachel Atherton  
2007 Fort William Sabrina Jonnier   Rachel Atherton   Tracey Hannah  
2008 Val di Sole Rachel Atherton   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot  
2009 Canberra Emmeline Ragot   Tracy Moseley   Kathleen Pruitt  
2010 Mont Sainte Anne Tracy Moseley   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot  
2011 Champéry Emmeline Ragot   Rachel Atherton   Claire Buchar  
2012 Leogang-Saafelden Morgane Charre   Emmeline Ragot   Manon Carpenter  

DualMuokkaa

Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2000 Sierra Nevada Wade Bootes   Brian Lopes   Mickael Deldycke  
2001 Vail Brian Lopes   Cedric Gracia   Wade Bootes  
Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2000 Sierra Nevada Anne-Caroline Chausson   Tara Llanes   Sabrina Jonnier  
2001 Vail Anne-Caroline Chausson   Katrina Miller   Tara Llanes  

4-CrossMuokkaa

Miehet
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2002 Kaprun Brian Lopes   Cedric Gracia   Eric Carter  
2003 Lugano Michal Prokop   Eric Carter   Brian Lopes  
2004 Les Gets Eric Carter   Mickael Deldycke   Michal Prokop  
2005 Livigno Brian Lopes   Jared Graves   Mickael Deldycke  
2006 Rotorua Michal Prokop   Roger Rinderknecht   Guido Tschugg  
2007 Fort William Brian Lopes   Romain Saladini   Jurg Meijer  
2008 Val di Sole Rafael Alvarez De Lara Lu   Roger Rinderknecht   Mickael Deldycke  
2009 Canberra Jared Graves   Romain Saladini   Jakub Riha  
2010 Mont Sainte Anne Tomas Slavik   Jared Graves   Michal Prokop  
2011 Champeéry Michal Prokop   Roger Rinderknecht   Joost Wichman  
2012 Leogang-Saalfelden Roger Rinderknecht   Michael Mèchura   Tomáš Slavík  
2013 Leogang-Saalfelden Joost Wichman   Michael Mèchura   Quentin Derbier  
2014 Leogang-Saalfelden Tomáš Slavík   Michael Mèchura   Simon Waldburger  
Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2002 Kaprun Anne-Caroline Chausson   Katrina Miller   Sabrina Jonnier  
2003 Lugano Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Jill Kintner  
2004 Les Gets Jana Horakova   Jill Kintner   Tara Llanes  
2005 Livigno Jill Kintner   Katrina Miller   Tara Llanes  
2006 Rotorua Jill Kintner   Anneke Beerten   Anita Molcik  
2007 Fort William Jill Kintner   Anneke Beerten   Melissa Buhl  
2008 Val di Sole Melissa Buhl   Jana Horakova   Romana Labounkova  
2009 Canberra Caroline Buchanan   Jill Kintner   Melissa Buhl  
2010 Mont Sainte Anne Caroline Buchanan   Jana Horakova   Romana Labounkova  
2011 Champéry Anneke Beerten   Fionn Griffiths   Céline Gros  
2012 Leogang-Saalfelden Anneke Beerten   Romana Labounková   Céline Gros  
2013 Leogang-Saalfelden Caroline Buchanan   Katy Curd   Céline Gros  
2014 Leogang-Saalfelden Katy Curd   Anneke Beerten   Steffi Marth  

JoukkueviestiMuokkaa

Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1999 Åre   Espanja   Ranska   Kanada
2000 Sierra Nevada   Espanja   Sveitsi   Italia
2001 Vail   Kanada   Australia   Espanja
2002 Kaprun   Kanada   Ranska   Sveitsi
2003 Lugano   Puola   Sveitsi   Kanada
2004 Les Gets   Kanada   Sveitsi   Puola
2005 Livigno   Espanja   Italia   Ranska
2006 Rotorua   Sveitsi   Italia   Puola
2007 Fort William   Sveitsi   Puola   Yhdysvallat
2008 Val di Sole   Ranska   Sveitsi   Italia
2009 Canberra   Italia   Kanada   Ranska
2010 Mont Sainte Anne   Sveitsi   Saksa   Tšekki
2011 Champéry   Ranska   Sveitsi   Italia
2012 Leogang-Salfelden   Italia   Ranska   Saksa

PolkupyörätrialMuokkaa

Miehet - 20"
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1992 Bromont Alfonso Méndez   Marc Terricabres   Javier Calleja  
1994 Vail Jesús Hurtado   Alfonso Méndez   Stephan Schlie  
1996 Cairns Elias Bonet   Alfonso Méndez   Marc Verdaguer  
1997 Château-d'Œx Michael Mesick   Alfonso Méndez   Daniel Cegarra  
1998 Mont Sainte-Anne Juan Pedro García   Daniel Cegarra   Juan Antonio Linares  
1999 Åre Marco Hösel   Juan Antonio Linares   Milosz Grajewski  
2000 Sierra Nevada Daniel Comas   Marco Hösel   Juan Antonio Linares  
2001 Vail Rafal Kumorowski   Marco Hösel   Benito Ros  
2002 Kaprun Marco Hösel   Juan Antonio Linares   Peter Barták  
2003 Lugano Benito Ros   Marco Hösel   Vincent Hermance  
2004 Les Gets Benito Ros   Marco Hösel   Rafal Kumorowski  
2005 Livigno Benito Ros   Marco Hösel   Juan Daniel de la Peña  
2006 Rotorua Marco Hösel   Carles Diaz Codina   Benito Ros  
2007 Fort William Benito Ros   Carles Diaz Codina   Daniel Comas Riera  
2008 Val di Sole Benito Ros   Rafal Kumorowski   Sebastian Hoffmann  
2009 Canberra Benito Ros   Rafal Kumorowski   Loris Braun  
2010 Mont Sainte Anne Benito Ros   Abel Mustieles   Rik Koekoek  
2011 Champéry Benito Ros   Abel Mustieles   Gilles Coustellier  
2012 Leogang-Saalfelden Benito Ros   Abel Mustieles   Vincent Hermance  
Miehet - 26"
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1996 Cairns Thierry Girard   Sylvain Girard   Gerd Merkel  
1997 Château-d'Œx Thierry Girard   Sylvain Girard   Bruno Arnold  
1998 Mont Sainte-Anne Bruno Arnold   Marc Caisso   Juan Francisco Sánchez  
1999 Åre Marc Caisso   Bruno Arnold   Marc Vinco  
2000 Sierra Nevada Marc Vinco   Marc Caisso   Bruno Arnold  
2001 Vail Marc Caisso   Daniel Comas   Bruno Arnold  
2002 Kaprun Kenny Belaey   Marc Vinco   Marc Caisso  
2003 Lugano Giacomo Coustellier   Marc Caisso   Kenny Belaey  
2004 Les Gets Daniel Comas   Vincent Hermance   Marc Caisso  
2005 Livigno Kenny Belaey   Vincent Hermance   Benito Ros  
2006 Rotorua Kenny Belaey   Vincent Hermance   Giacomo Coustellier  
2007 Fort William Vincent Hermance   Giacomo Coustellier   Kenny Belaey  
2008 Val di Sole Gilles Coustellier   Vincent Hermance   Daniel Comas Riera  
2009 Canberra Gilles Coustellier   Kenny Belaey   Vincent Hermance  
2010 Mont Sainte Anne Kenny Belaey   Benito Ros   Marc Caicco  
2011 Champéry Gilles Coustellier   Kenny Belaey   Vincent Hermance  
2012 Leogang-Saalfelden Gilles Coustellier   Aurélien Beley   Vincent Hermance  
2013 Pietermaritzburg Vincent Hermance   Gilles Coustellier   Kenny Belaey  
Naiset
Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2001 Vail Karin Moor   Floriane Combé   Céline Warther  
2002 Kaprun Karin Moor   Lucie Miramond   Floriane Combé  
2003 Lugano Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Lucie Miramond  
2004 Les Gets Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Mireia Abant Condal  
2005 Livigno Karin Moor   Ann-Christin Bettenhausen   Mireia Abant Condal  
2006 Rotorua Karin Moor   Mireia Abant Condal   Gemma Abant Condal  
2007 Fort William Karin Moor   Gemma Abant Condal   Mireia Abant Condal  
2008 Val di Sole Gemma Abant Condal   Karin Moor   Julie Pesenti  
2009 Canberra Karin Moor   Julie Pesenti   Gemma Abant Condal  
2010 Mont Sainte Anne Gemma Abant Condal   Karin Moor   Tatjana Janickova  
2011 Champéry Karin Moor   Gemma Abant Condal   Mireia Abant Condal  
2012 Leogang-Saalfelden Gemma Abant   Andrea Wesp   Tatiana Janickova  

JoukkuekilpailuMuokkaa

Vuosi ja kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
2008 Val di Sole   Espanja   Ranska   Sveitsi
2009 Canberra   Espanja   Ranska   Belgia
2010 Mont Sainte Anne   Espanja   Ranska   Saksa
2011 Champéry   Ranska   Saksa   Sveitsi

Katso myösMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

Tämä artikkeli tai sen osa on käännetty tai siihen on haettu tietoja muunkielisen Wikipedian artikkelista.
Alkuperäinen artikkeli: en:UCI Mountain Bike & Trials World Championships