Avaa päävalikko

Maantiepyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut

pyöräilykilpailu

Maantiepyöräilyn maailmanmestaruuskilpailut ovat Kansainvälisen pyöräilyliiton eli UCI:n vuosittain, tavallisesti lokakuussa järjestämät kilpailut. Pyöräilijät edustavat maitaan kaikissa yksilösarjoissa. Vuodesta 2012 alkaen joukkueaika-ajo on ajettu pyöräilytalleittain.

Kilpailujen ohjelmassa ovat nykyään miesten, naisten, alle 23-vuotiaiden miesten ja alle 19-vuotiaiden miesten ja naisten aika- ja maantieajot sekä miesten ja naisten joukkueaika-ajo, jossa kilpailevat ammattilaisjoukkueet.

Maantieajon voittajat ovat seuraavan vuoden velvollisia kantamaan maailmanmestarin sateenkaaripaitaa yhteislähtökilpailuissa ja -etapeilla, aika-ajon voittajat puolestaan aika-ajokilpailuissa ja -etapeilla.

MitalistitMuokkaa

Miesten maantieajoMuokkaa

Vuosi Kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1927   Nürburgring Alfredo Binda   Costante Girardengo   Domenico Piemontesi  
1928   Budapest Georges Ronsse   Herbert Nebe   Bruno Wolke  
1929   Zürich Georges Ronsse   Nicolas Frantz   Alfredo Binda  
1930   Lieja Alfredo Binda   Learco Guerra   Georges Ronsse  
1931   Kööpenhamina Learco Guerra   Ferdinand Le Drogo   Albert Büchi  
1932   Rooma Alfredo Binda   Remo Bertoni   Nicolas Frantz  
1933   Monthléry Georges Speicher   Antonin Magne   Marin Valentijn  
1934   Leipzig Karel Kaers   Learco Guerra   Gustaaf Danneels  
1935   Floreffe Jean Aerts   Luciano Montero   Gustaaf Danneels  
1936   Bern Antonin Magne   Aldo Bini   Theo Middelkamp  
1937   Kööpenhamina Eloi Meulenberg   Emil Kijewski   Paul Egli  
1938   Valkenburg aan de Geul Marcel Kint   Paul Egli   Leo Amberq  
1946   Zürich Hans Knecht   Marcel Kint   Rik Van Steenbergen  
1947   Reims Theo Middelkamp   Albert Sercu   Jef Jansen  
1948   Valkenburg aan de Geul Briek Schotte   Apo Lazarides   Lucien Teisseire  
1949   Kööpenhamina Rik Van Steenbergen   Ferdinand Kübler   Fausto Coppi  
1950   Moorslede Briek Schotte   Theo Middelkamp   Ferdinand Kübler  
1951   Varese Ferdinand Kübler   Fiorenzo Magni   Antonio Bevilacqua  
1952   Luxemburg Heinz Müller   Gottfried Weilenmann   Ludwig Hormann  
1953   Lugano Fausto Coppi   Germain Derijcke   Stan Ockers  
1954   Solingen Louison Bobet   Fritz Schar   Charly Gaul  
1955   Frascati Stan Ockers   Jean Pierre Schmitz   Germain Derijcke  
1956  Ballerup Rik Van Steenbergen   Rik Van Looy   Gerrit Schulte  
1957   Waregen Rik Van Steenbergen   Louison Bobet   André Darrigade  
1958   Reims Ercole Baldini   Louison Bobet   André Darrigade  
1959   Zandvoort André Darrigade   Michele Gismondi   Noel Foré  
1960   Sachsenring Rik Van Looy   André Darrigade   Pino Cerami  
1961   Bern Rik Van Looy   Nino Defilippis   Raymond Poulidor  
1962   Salo Jean Stablinski   Seamus Elliott   Jos Hoevenaars  
1963   Ronse Benoni Beheyt   Rik Van Looy   Jo De Haan  
1964   Sallanches Jan Janssen   Vittorio Adorni   Raymond Poulidor  
1965   Lasarte Tom Simpson   Rudi Altig   Roger Swerts  
1966   Nürburgring Rudi Altig   Jacques Anquetil   Raymond Poulidor  
1967   Heerlen Eddy Merckx   Jan Janssen   Ramón Sáez  
1968   Imola Vittorio Adorni   Herman Vanspringel   Michele Dancelli  
1969   Zolder Harm Ottenbros   Julien Stevens   Michele Dancelli  
1970   Leicester Jean-Pierre Monsere   Leif Mortensen   Felice Gimondi  
1971   Mendrisio Eddy Merckx   Felice Gimondi   Cyrille Guimard  
1972   Gap Marino Basso   Franco Bitossi   Cyrille Guimard  
1973   Montjuïc Felice Gimondi   Freddy Maertens   Luis Ocaña  
1974   Montreal Eddy Merckx   Raymond Poulidor   Mariano Martínez  
1975   Yvoir Hennie Kuiper   Roger De Vlaeminck   Jean-Pierre Danguillaume  
1976   Ostuni Freddy Maertens   Francesco Moser   Tino Conti  
1977   San Cristóbal Francesco Moser   Dietrich Thurau   Franco Bitossi  
1978   Nürburgring Gerrie Knetemann   Francesco Moser   Jorgen Marcussen  
1979   Valkenburg aan de Geul Jan Raas   Dietrich Thurau   Jean-René Beraudeau  
1980   Sallanches Bernard Hinault   Gianbattista Baronchelli   Juan Fernández  
1981   Praha Freddy Maertens   Giuseppe Saronni   Bernard Hinault  
1982   Goodwood Giuseppe Saronni   Greg Lemond   Sean Kelly  
1983   Altenrhein Greg Lemond   Adri Van Der Poel   Stephen Roche  
1984   Barcelona Claude Criquelion   Claudio Conti   Steve Bauer  
1985   Giavera Montello Joop Zoetemelk   Greg Lemond   Moreno Argentin  
1986   Colorado Springs Moreno Argentin   Charly Mottet   Giuseppe Saronni  
1987   Villach Stephen Roche   Moreno Argentin   Juan Fernández  
1988   Ronse Maurizio Fondriest   Martial Gayant   Juan Fernández  
1989   Chambéry Greg Lemond   Dimitri Konyshev   Sean Kelly  
1990   Utsunomiya Rudy Dhaenens   Dirk De Wolf   Gianni Bugno  
1991   Stuttgart Gianni Bugno   Steven Rooks   Miguel Induráin  
1992   Benidorm Gianni Bugno   Laurent Jalabert   Dmitri Konyšev  
1993   Oslo Lance Armstrong   Miguel Induráin   Olaf Ludwig  
1994   Agrigento Luc Leblanc   Claudio Chiappucci   Richard Virenque  
1995   Duitama Abraham Olano   Miguel Induráin   Marco Pantani  
1996   Lugano Johan Museeuw   Mauro Gianetti   Michele Bartoli  
1997   San Sebastián Laurent Brochard   Bo Hamburger   Leon Van Bon  
1998   Valkenburg aan de Geul Oscar Camenzind   Peter Van Petegem   Michele Bartoli  
1999   Verona Óscar Freire   Markus Zberg   Jean-Cyril Robin  
2000   Plouay Romāns Vainšteins   Zbigniew Spruch   Óscar Freire  
2001   Lissabon Óscar Freire   Paolo Bettini   Andrej Hauptman  
2002   Zolder Mario Cipollini   Robbie McEwen   Erik Zabel  
2003   Hamilton Igor Astarloa   Alejandro Valverde   Peter Van Petegem  
2004   Verona Óscar Freire   Erik Zabel   Luca Paolini  
2005   Madrid Tom Boonen   Alejandro Valverde   Anthony Geslin  
2006   Salzburg Paolo Bettini   Erik Zabel   Alejandro Valverde  
2007   Stuttgart Paolo Bettini   Aleksandr Kolobnev   Stefan Schumacher  
2008   Varese Alessandro Ballan   Damiano Cunego   Matti Breschel  
2009   Mendrisio Cadel Evans   Aleksandr Kolobnev   Joaquim Rodríguez  
2010   Melbourne Thor Hushovd   Matti Breschel   Allan Davis  
2011   Kööpenhamina Mark Cavendish   Matthew Goss   André Greipel  
2012   Valkenburg Philippe Gilbert   Edvald Boasson Hagen   Alejandro Valverde  
2013   Firenze Rui Costa   Joaquim Rodríguez   Alejandro Valverde  
2014   Ponferrada Michał Kwiatkowski   Simon Gerrans   Alejandro Valverde  
2015   Richmond Peter Sagan   Michael Matthews   Ramūnas Navardauskas  
2016   Doha Peter Sagan   Mark Cavendish   Tom Boonen  
2017   Bergen Peter Sagan   Alexander Kristoff   Michael Matthews  
2018   Innsbruck Alejandro Valverde   Romain Bardet   Michael Woods  
2019   Yorkshire

Miesten aika-ajoMuokkaa

Vuosi Kilpailupaikka   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1994   Agrigento Chris Boardman   Andrea Chiurato   Jan Ullrich  
1995   Duitama Miguel Induráin   Abraham Olano   Uwe Peschel  
1996   Lugano Alex Zülle   Chris Boardman   Tony Rominger  
1997   San Sebastián Laurent Jalabert   Serhi Hontšar   Chris Boardman  
1998   Valkenburg aan de Geul Abraham Olano   Melchor Mauri   Serhi Hontšar  
1999   Verona Jan Ullrich   Michael Andersson   Chris Boardman  
2000   Plouay Serhi Hontšar   Michael Rich   László Bodrogi  
2001   Lissabon Jan Ullrich   David Millar   Santiago Botero  
2002   Zolder Santiago Botero   Michael Rich   Igor González de Galdeano  
2003   Hamilton Michael Rogers   Uwe Peschel   Michael Rich  
2004   Verona Michael Rogers   Michael Rich   Aleksandr Vinokurov  
2005   Madrid Michael Rogers   José Iván Gutiérrez   Fabian Cancellara  
2006   Salzburg Fabian Cancellara   David Zabriskie   Aleksandr Vinokurov  
2007   Stuttgart Fabian Cancellara   László Bodrogi   Stef Clement  
2008   Varese Bert Grabsch   Svein Tuft   David Zabriskie  
2009   Mendrisio Fabian Cancellara   Gustav Larsson   Tony Martin  
2010   Melbourne Fabian Cancellara   David Millar   Tony Martin  
2011   Kööpenhamina Tony Martin   Bradley Wiggins   Fabian Cancellara  
2012   Valkenburg Tony Martin   Taylor Phinney   Vasil Kiryienka  
2013   Firenze Tony Martin   Bradley Wiggins   Fabian Cancellara  
2014   Ponferrada Bradley Wiggins   Tony Martin   Tom Dumoulin  
2015   Richmond Vasil Kiryjenka   Adriano Malori   Jérôme Coppel  
2016   Doha Tony Martin   Vasil Kiryjenka   Jonathan Castroviejo  
2017   Bergen Tom Dumoulin   Primož Roglič   Christopher Froome  
2018   Innsbruck Rohan Dennis   Tom Dumoulin   Victor Campenaerts  

Naisten maantieajoMuokkaa

Vuosi   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1958 Elsy Jacobs   Tamara Novikova   Marija Lukšina  
1959 Yvonne Reynders   Aino Pouronen   Vera Gorbaševa  
1960 Beryl Burton   Rosa Sels   Elisabeth Kleinhaus  
1961 Yvonne Reynders   Beryl Burton   Elsy Jacobs  
1962 Marie-Rose Gaillard   Yvonne Reynders   Marie-Therese Naessens  
1963 Yvonne Reynders   Rosa Sels   Aino Pouronen  
1964 Emma Sonka   Galina Yudina   Rosa Sels  
1965 Elisabeth Eicholz   Yvonne Reynders   Aino Pouronen  
1966 Yvonne Reynders   Cor Hage   Aino Pouronen  
1967 Beryl Burton   Ljubov Sadortšnaja   Anna Konkina  
1968 Keetie Hage   Bayba Tsaune   Morena Tartagni  
1969 Audrey McElmury   Bernadette Swinnerton   Nina Trofimova  
1970 Anna Konkina   Morena Tartagni   Raisa Obodovskaja  
1971 Anna Konkina   Morena Tartagni   Keetie Hage  
1972 Geneviève Gambillon   Ljubov Sadortšnaja   Anna Konkina  
1973 Nicole Vandenbroeck   Keetie Hage   Valentina Rebrovskaja  
1974 Geneviève Gambillon   Bayba Tsaune   Keetie Hage  
1975 Tineke Fopma   Geneviève Gambillon   Keetie Hage  
1976 Keetie Hage   Laura Bissoli   Yvonne Reynders  
1977 Josiane Bost   Connie Carpenter   Minnie Brinkhof  
1978 Beate Habetz   Keetie van Oosten-Hage   Eva Lorenzo  
1979 Petra de Bruin   Jen de Smet   Beate Habetz  
1980 Beth Heiden   Trude Jahre   Armanda Jones  
1981 Ute Enzenauer   Jeannie Longo   Connie Carpenter  
1982 Mandy Jones   Maria Canins   Gerda Sierens  
1983 Marianne Berglund   Rebecca Twigg   Maria Canins  
1985 Jeannie Longo   Maria Canins   Sandra Schumacher  
1986 Jeannie Longo-Ciprelli   Janelle Parks   Alla Jakovleva  
1987 Jeannie Longo-Ciprelli   Heleen Hage   Connie Meyer  
1989 Jeannie Longo-Ciprelli   Catherine Marsal   Maria Canins  
1990 Catherine Marsal   Ruthie Matthes   Louisa Seghezzi  
1991 Leontien van Moorsel   Inga Thompson   Alison Sydor  
1993 Leontien van Moorsel   Jeannie Longo-Ciprelli   Laura Charameda  
1994 Monica Valvik   Patsy Maergerman   Jeanne Golay  
1995 Jeannie Longo-Ciprelli   Catherine Marsal   Edita Pučinskaitė  
1996 Barbara Heeb   Rasa Polikevičiūtė   Linda Jackson  
1997 Alessandra Cappellotto   Elisabeth Tadich   Catherine Marsal  
1998 Diana Žiliūtė   Leontien van Moorsel   Hanka Kupfernagel  
1999 Edita Pučinskaitė   Anna Wilson   Diana Žiliūtė  
2000 Zinajda Stahurskaja   Chantal Beltman   Madeleine Lindberg  
2001 Rasa Polikevičiūtė   Edita Pučinskaitė   Jeannie Longo-Ciprelli  
2002 Susanne Ljungskog   Nicole Brändli   Joane Somarriba  
2003 Susanne Ljungskog   Mirjam Melchers   Nicole Cooke  
2004 Judith Arndt   Tatiana Guderzo   Anita Valen  
2005 Regina Schleicher   Nicole Cooke   Oenone Wood  
2006 Marianne Vos   Trixi Worrack   Nicole Cooke  
2007 Marta Bastianelli   Marianne Vos   Giorgia Bronzini  
2008 Nicole Cooke   Marianne Vos   Judith Arndt  
2009 Tatiana Guderzo   Marianne Vos   Noemi Cantele  
2010 Giorgia Bronzini   Marianne Vos   Emma Johansson  
2011 Giorgia Bronzini   Marianne Vos   Ina-Yoko Teutenberg  
2012 Marianne Vos   Rachel Neylan   Elisa Longo Borghini  
2013 Marianne Vos   Emma Johansson   Rosella Ratto  
2014 Pauline Ferrand-Prévot   Lisa Brennhauer   Emma Johansson  
2015 Lizzie Armitstead   Anna van der Breggen   Megan Guarnier  
2016 Amalie Dideriksen   Kirsten Wild   Lotta Lepistö  
2017 Chantal Blaak   Katrin Garfoot   Amalie Dideriksen  
2018 Anna van der Breggen   Amanda Spratt   Tatiana Guderzo  

Naisten aika-ajoMuokkaa

Vuosi   Kultaa   Hopeaa   Pronssia
1994 Karen Kurreck   Anne Samplonius   Jeannie Longo  
1995 Jeannie Longo   Clara Hughes   Kathryn Watt  
1996 Jeannie Longo   Catherine Marsal   Alessandra Cappellotto  
1997 Jeannie Longo-Ciprelli   Zulfia Zabirova   Judith Arndt  
1998 Leontien van Moorsel   Zulfia Zabirova   Hanka Kupfernagel  
1999 Leontien van Moorsel   Anna Wilson   Edita Pučinskaitė  
2000 Mari Holden   Jeannie Longo-Ciprelli   Rasa Polikevičiūtė  
2001 Jeannie Longo-Ciprelli   Nicole Brändli   Teodora Ruano Sanchon  
2002 Zulfia Zabirova   Nicole Brändli   Karin Thürig  
2003 Joane Somarriba   Judith Arndt   Zulfia Zabirova  
2004 Karin Thürig   Judith Arndt   Zulfia Zabirova  
2005 Karin Thürig   Joane Somarriba   Kristin Armstrong  
2006 Kristin Armstrong   Karin Thürig   Christine Thorburn  
2007 Hanka Kupfernagel   Kristin Armstrong   Christiane Söder  
2008 Amber Neben   Christiane Söder   Judith Arndt  
2009 Kristin Armstrong   Noemi Cantele   Linda Villumsen  
2010 Emma Pooley   Judith Arndt   Linda Villumsen  
2011 Judith Arndt   Linda Villumsen   Emma Pooley  
2012 Judith Arndt   Evelyn Stevens   Linda Villumsen  
2013 Ellen van Dijk   Linda Villumsen   Carmen Small  
2014 Lisa Brennauer   Hanna Solovey   Evelyn Stevens  
2015 Linda Villumsen   Anna van der Breggen   Lisa Brennauer  
2016 Amber Neben   Ellen van Dijk   Katrin Garfoot  
2017 Annemiek van Vleuten   Anna van der Breggen   Katrin Garfoot  
2018 Annemiek van Vleuten   Anna van der Breggen   Ellen van Dijk  

Katso myösMuokkaa