Kultainen liiga 2008

Vuoden 2008 Kultainen liiga oli kuuden yleisurheilukilpailun sarja, jossa urheilijoilla oli mahdollisuus päästä jakamaan miljoonan dollarin palkintopottia voittamalla lajinsa jokaisessa osakilpailussa. Pamela Jelimo pystyi ainoana voittamaan lajinsa kuusi kertaa ja vei koko potin.

Kultaisen liigan lajit olivat miehillä 100 metriä, 400 metriä, 1 500 metriä, 400 metrin aidat, pituushyppy ja keihäänheitto, ja naisilla 200 metriä, 800 metriä, 100 metrin aidat ja korkeushyppy.

OsakilpailutMuokkaa

Kauden 2008 Kultaisen liigan kilpailut:

Päivä Kilpailu Stadion Kaupunki Maa
1. kesäkuuta ISTAF Olympiastadion Berliini Saksa
6. kesäkuuta Bislett Games Bislett stadion Oslo Norja
11. heinäkuuta Golden Gala Olympiastadion Rooma Italia
18. heinäkuuta Meeting Gaz de France Stade de France Saint-Denis Ranska
29. elokuuta Weltklasse Zürich Letzigrund Zürich Sveitsi
5. syyskuuta Memorial van Damme Kuningas Baudouinin stadion Bryssel Belgia

ISTAFMuokkaa

ISTAF järjestettiin Berliinissä 1. kesäkuuta.[1]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Nesta Carter 10,08   Kim Collins 10,12   Ivory Williams 10,13
400 m   LaShawn Merritt 44,03   Jeremy Wariner 44,07   Christopher Brown 44,68
800 m   Abraham Chepkirwok 1.44,53   Mbulaeni Mulaudzi 1.44,68   Alfred Kirwa Yego 1.44,99
1 500 m   Augustine Kiprono Choge 3.31,57   Daniel Kipchirchir Komen 3.31,91   Shedrack Kibet Korir 3.31,99
5 000 m   Moses Ndiema Masai 12.50,55   Tariku Bekele 12.52,45   Moses Ndiema Kipsiro 12.54,70
110 m aidat   David Oliver 13,19   Dayron Robles 13,20   Ryan Wilson 13,30
400 m aidat   Bershawn Jackson 48,73   Adrian Findlay 49,13   Marek Plawgo 49,24
Seiväshyppy   Jevgeni Lukjanenko 585   Maksym Mazuryk 580   Sergey Kucheryanu 575
Pituushyppy   Husain Tahir al-Saba’ 821   Godfrey Khotso Mokoena 818   Mohamed Salman Al Khuwalidi 817
Kiekonheitto   Ehsan Hadadi 69,12   Virgilijus Alekna 69,12   Robert Harting 67,70
Keihäänheitto   Tero Pitkämäki 85,20   Andreas Thorkildsen 85,19   Tero Järvenpää 84,07

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
200 m   Sherone Simpson 22,43   Julija Guštšina 22,58   Kerron Stewart 22,58
800 m   Pamela Jelimo 1.54,99   Julija Krevsun 1.58,98   Janeth Jepkosgei 1.59,13
5 000 m   Sylvia Jebiwott Kibet 15.05,09   Priscah Jepleting Cherono 15.06,77   Grace Kwamboka Momanyi 15.08,62
100 m aidat   Josephine Onyia 12,50   Susanna Kallur 12,54   LoLo Jones 12,57
Korkeushyppy   Blanka Vlašic 203   Ariane Friedrich 200   Anna Tšitšerova 197

Bislett GamesMuokkaa

Bislett Games järjestettiin Oslossa 6. kesäkuuta.[2]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Derrick Atkins 9,98   Michael Rodgers 10,04   Marc Burns 10,07
200 m   Brendan Christian 20,39   Paul Hession 20,48   Clement Campbell 20,58
400 m   Jeremy Wariner 43,98   Christopher Brown 44,40   Nery Brenes 45,21
800 m   Abubaker Kaki Khamis 1.42,69   David Lekuta Rudisha 1.43,72   Mbulaeni Mulaudzi 1.44,04
1 500 m   Thomas Lancashire 3.35,33   Mitchell Kealey 3.36,21   Timothy Kiptanui 3.37,15
Maili   Andrew Baddeley 3.49,38   Haron Keitany 3.49,70   Deresse Mekonnen 3.49,72
400 m aidat   Bershawn Jackson 48,15   Danny McFarlane 48,58   L.J. van Zyl 48,84
Pituushyppy   Husain Tahir al-Saba’ 819   Andrew Howe 816   Godfrey Khotso Mokoena 815
Keihäänheitto   Andreas Thorkildsen 87,73   Tero Järvenpää 86,49   Tero Pitkämäki 85,92

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Sheri-Ann Brooks 11,24   Bianca Knight 11,25   Julija Nestsjarenka 11,26
200 m   Bianca Knight 22,56   Julija Guštšina 22,85   Christine Ohuruogu 22,94
800 m   Pamela Jelimo 1.55,41   Lucia Klocová 1.58,89   Kenia Sinclair 1.59,00
5 000 m   Tirunesh Dibaba 14.11,15 (WR)   Lucy Kabuu Wangui 14.33,49   Ejegayehu Dibaba 14.36,78
3 000 m esteet   Gulnara Samitova-Galkina 9.14,77   Jekaterina Volkova 9.18,24   Donna MacFarlane 9.18,35
100 m aidat   Josephine Onyia 12,59   LoLo Jones 12,66   Susanna Kallur 12,71
Korkeushyppy   Blanka Vlašic 204   Ariane Friedrich 198   Ruth Beitia 194

Golden GalaMuokkaa

Golden Gala järjestettiin Roomassa 11. heinäkuuta.[3]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Francis Obikwelu 10,04   Derrick Atkins 10,04   Nesta Carter 10,05
400 m   Jeremy Wariner 44,36   LaShawn Merritt 44,37   Christopher Brown 44,73
800 m   Amine Laalou 1.44,27   Mbulaeni Mulaudzi 1.44,61   Yusuf Saad Kamel 1.44,68
1 500 m   Asbel Kiprop 3.31,64   Abdalaati Iguider 3.31,88   Tarek Boukensa 3.31,98
5 000 m   Sileshi Sihine 13.04,94   Eliud Kipchoge 13.05,26   Tariku Bekele 13.06,00
3 000 m esteet   Brimin Kiprop Kipruto 8.15,71   Ezekiel Kemboi 8.16,91   Tareq Mubarak Taher 8.17,65
110 m aidat   Dayron Robles 13,08   Serhi Demidjuk 13,40   David Payne 13,43
400 m aidat   Kerron Clement 48,23   Bershawn Jackson 48,34   Danny McFarlane 48,57
Pituushyppy   Irving Saladino 830   Mohamed Salman Al Khuwalidi 822   Husain Tahir al-Saba’ 808
Keihäänheitto   Tero Pitkämäki 87,70   Tero Järvenpää 84,53   Eriks Rags 83,45

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
200 m   Kerron Stewart 22,34   Sanya Richards 22,49   Muriel Hurtis-Houairi 22,50
400 m   Allyson Felix 50,25   Novlene Williams 50,79   Shericka Williams 50,83
800 m   Pamela Jelimo 1.55,69   Janeth Jepkosgei 1.58,74   Julija Krevsun 1.58,75
5 000 m   Tirunesh Dibaba 14.36,58   Meselech Melkamu 14.38,78   Priscah Jepleting Cherono 14.45,12
100 m aidat   Brigitte Foster-Hylton 12,60   Delloreen Ennis-London 12,62   Candice Davis 12,72
400 m aidat   Melaine Walker 54,36   Anna Jesien 54,71   Tiffany Williams 54,97
Korkeushyppy   Blanka Vlašic 200   Jelena Slesarenko 198   Tia Hellebaut 198
Seiväshyppy   Jelena Isinbajeva 503 (WR)   Monika Pyrek 475   Silke Spiegelburg 470

Meeting Gaz de FranceMuokkaa

Meeting Gaz de France järjestettiin Pariisissa 18. heinäkuuta.[4]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Marc Burns 10,14   Martial Mbandjock 10,17   Mark Jelks 10,26
400 m   Jeremy Wariner 43,86   LaShawn Merritt 44,35   Christopher Brown 44,76
1 500 m   Augustine Kiprono Choge 3.32,40   Asbel Kiprop 3.32,78   Belal Mansoor Ali 3.33,12
3 000 m   Edwin Cheruiyot Soi 7.36,71   Joseph Ebuya 7.36,84   Abraham Chebii 7.37,51
3 000 m esteet   Tareq Mubarak Taher 8.08,53   Michael Kipyego 8.09,93   Mustafa Mohamed 8.11,10
110 m aidat   Dayron Robles 12,88   Terrence Trammell 13,19   Antwon Hicks 13,27
400 m aidat   Kerron Clement 48,33   Danny McFarlane 48,71   Angelo Taylor 48,91
Seiväshyppy   Steven Hooker 570   Alexander Straub 570   Jérôme Clavier 560
Pituushyppy   Irving Saladino 831   Husain Tahir al-Saba’ 825   Mohamed Salman Al Khuwalidi 809
Keihäänheitto   Vadims Vasilevskis 85,61   Jarrod Bannister 84,76   Esko Mikkola 78,94

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
200 m   Sanya Richards 22,56   Carmelita Jeter 22,58   Muna Lee 22,59
800 m   Pamela Jelimo 1.54,97   Lucia Klocová 1.58,51   Janeth Jepkosgei 1.58,52
1 500 m   Maryam Yusuf Jamal 3.59,99   Shannon Rowbury 4.00,33   Sarah Jamieson 4.02,94
5 000 m   Lucy Kabuu Wangui 14.38,47   Priscah Jepleting Cherono 14.58,96   Sylvia Jebiwott Kibet 15.09,23
100 m aidat   Delloreen Ennis-London 12,66   Joanna Hayes 12,76   Dawn Harper 12,79
Korkeushyppy   Blanka Vlašic 201   Ariane Friedrich 197   Tia Hellebaut 197

Weltklasse ZürichMuokkaa

Weltklasse Zürich järjestettiin Zürichissä 29. elokuuta.[5]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Usain Bolt 9,83   Walter Dix 9,99   Richard Thompson 10,09
400 m   Jeremy Wariner 43,82   LaShawn Merritt 44,43   Christopher Brown 45,05
1 500 m   Haron Keitany 3.32,06   Rashid Ramzi 3.32,86   Belal Mansoor Ali 3.33,06
5 000 m   Kenenisa Bekele 12.50,18   Moses Ndiema Kipsiro 12.59,48   Moses Ndiema Masai 13.00,15
3 000 m esteet   Paul Kipsiele Koech 8.04,26   Mahiedine Mekhissi-Benabbad 8.08,95   Michael Kipyego 8.09,05
110 m aidat   Dayron Robles 12,97   David Oliver 12,98   Artur Noga 13,37
400 m aidat   Angelo Taylor 48,07   Kerron Clement 48,20   Danny McFarlane 48,40
Pituushyppy   Husain Tahir al-Saba’ 835   Andrew Howe 806   Sebastian Bayer 797
Keihäänheitto   Andreas Thorkildsen 90,28   Tero Pitkämäki 87,25   Tero Järvenpää 86,45
4 x 100 m   Yhdysvallat 38,01   Trinidad ja Tobago 38,03   Saksa 38,95

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
200 m   Allyson Felix 22,37   Lauryn Williams 22,68   Marshevet Hooker 22,74
400 m   Sanya Richards 49,74   Tatjana Firova 50,70   Novlene Williams 50,78
800 m   Pamela Jelimo 1.54,01   Maryam Yusuf Jamal 1.57,80   Janeth Jepkosgei 1.58,26
100 m aidat   LoLo Jones 12,56   Josephine Onyia 12,62   Sally McLellan 12,63
Korkeushyppy   Blanka Vlašic 201   Anna Tšitšerova 198   Chaunte Howard 198
Seiväshyppy   Jelena Isinbajeva 488   Jennifer Stuczynski 475   Monika Pyrek 465

Memorial van DammeMuokkaa

Memorial van Damme järjestettiin Brysselissä 5. syyskuuta.[6]

Miehet

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Usain Bolt 9,77   Asafa Powell 9,83   Nesta Carter 10,07
400 m   Jeremy Wariner 44,44   Martyn Rooney 45,34   Gary Kikaya 45,67
800 m   Yusuf Saad Kamel 1.44,56   Alfred Kirwa Yego 1.45,01   Amine Laalou 1.45,01
1 500 m   Belal Mansoor Ali 3.35,94   Abdalaati Iguider 3.36,14   Nicholas Willis 3.36,23
5 000 m   Eliud Kipchoge 13.06,12   Isaac Kiprono Songok 13.06,71   Mang'ata Kimai Ndiwa 13.07,46
10 000 m   Sileshi Sihine 27.06,97   Moses Masai 27.07,36   Bernard Kiprop Kipyego 27.08,06
3 000 m esteet   Paul Kipsiele Koech 8.04,99   Brimin Kiprop Kipruto 8.10,26   Tareq Mubarak Taher 8.15,32
400 m aidat   Kerron Clement 48,29   Danny McFarlane 48,63   Isa Phillips 48,92
Pituushyppy   Miguel Pate 802   Husain Tahir al-Saba’ 796   Salim Sdiri 792
Keihäänheitto   Tero Pitkämäki 85,82   Ainars Kovals 84,76   Andreas Thorkildsen 82,39

Naiset

Laji 1. sija Aika /
tulos
2. sija Aika /
tulos
3. sija Aika /
tulos
100 m   Kim Gevaert 11,25   Debbie Ferguson-McKenzie 11,32   Me'Lisa Barber 11,37
200 m   Marshevet Hooker 22,62   Kerron Stewart 22,76   Debbie Ferguson-McKenzie 22,79
800 m   Pamela Jelimo 1.55,16   Janeth Jepkosgei 1.58,85   Kenia Sinclair 1.59,11
5 000 m   Vivian Cheruiyot 14.25,43   Meseret Defar 14.25,52   Linet Chepkwemoi Masai 14.52,10
100 m aidat   Delloreen Ennis-London 12,65   LoLo Jones 12,67   Josephine Onyia 12,71
Korkeushyppy   Ariane Friedrich 200   Blanka Vlašic 200   Tia Hellebaut 200
Seiväshyppy   Jelena Isinbajeva 472   Monika Pyrek 456   Tatjana Polnova 456

Katso myösMuokkaa

LähteetMuokkaa

ViitteetMuokkaa

  1. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3917/index.html
  2. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3932/index.html
  3. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3926/index.html
  4. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3928/index.html
  5. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3920/index.html
  6. http://www.iaaf.org/gle08/results/eventcode=3918/index.html