Avaa päävalikko

Kalevan kisat 2018

urheilutapahtuma jyväskylässä 19.–22.7.2018

Kalevan kisat 2018 eli yleisurheilun Suomen-mestaruuskilpailut järjestettiin 19.–22. heinäkuuta 2018 Jyväskylässä, jossa kilpailut käytiin Harjun stadionilla. Kaikkiaan kisat olivat 111:nnet ja kuudennet Jyväskylässä pidetyt.[1] Aikaisemmin Kalevan kisat oli järjestetty kaupungissa vuosina 1950, 1965, 1974, 1992 ja 2006. Kisojen järjestäjäseurana toimi Jyväskylän Kenttäurheilijat[1]. Kisojen pääsihteerinä toimi Pasi Valoranta ja järjestelytoimikunnan puheenjohtajana Antti Mero.[2]

Sisällysluettelo

MitalistitMuokkaa

MiehetMuokkaa

Juoksu- ja kävelylajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
21.7.
  Eetu Rantala
Pudasjärven Urheilijat
10,58  
  Samuel Purola
Oulun Pyrintö
10,65
  Otto Ahlfors
Ikaalisten Urheilijat
10,65
 
200 m
22.7.
  Oskari Lehtonen
Nurmijärven Yleisurheilu
21,07  
  Roope Saarinen
Esbo IF
21,41
  Eljas Aalto
IF Sibbo-Vargarna
21,42
 
400 m
20.7.
  Markus Teijula
Naantalin Löyly
47,77 SB
  Christoffer Envall
IK Falken
48,20 SB
  Erik Back
HIFK
48,25
 
800 m
22.7.
  Markus Teijula
Naantalin Löyly
1.49,38
  Joonas Rinne
Saarijärven Pullistus
1.49,65
  Ville Lampinen
Kenttäurheilijat-58
1.50,28 SB
 
1 500 m
20.7.
  Joonas Rinne
Saarijärven Pullistus
3.52,55
  Tuomo Salonen
Espoon Tapiot
3.54,58
  Panu Jantunen
Helsingin Kisa-Veikot
3.56,36
 
5 000 m
21.7.
  Arttu Vattulainen
Joensuun Kataja
14.02,95  
  Eero Saleva
Sjundeå IF
14.20,76
  Jaakko Piesanen
Saarijärven Pullistus
14.20,99
 
10 000 m
19.7.
  Jaakko Piesanen
Saarijärven Pullistus
30.09,87 PB
  Ossi Kekki
Lahden Ahkera
30.27,41 SB
  Henri Manninen
Jyväskylän Kenttäurheilijat
31.10,96 SB
 
110 m aj
20.7.
  Elmo Lakka
Jyväskylän Kenttäurheilijat
13,67 PB
  Viktor Kantele
Borgå Akilles
14,30 SB
  Ilari Manninen
Jyväskylän Kenttäurheilijat
14,34 SB
 
400 m aj
22.7.
  Joni Vainio-Kaila
Laitilan Jyske
51,62 SB
  Chibunna Ezeabasirim
Helsingin Kisa-Veikot
52,08 PB
  Petteri Monni
Jyväskylän Kenttäurheilijat
52,08 SB
 
3 000 m ej
22.7.
  Topi Raitanen
Helsingin Kisa-Veikot
8.44,28
  Hannu Granberg
Lahden Ahkera
8.59,30
  Miika Tenhunen
Nivalan Urheilijat
9.03,58
 
20 km kävely
19.7.
  Veli-Matti Partanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
1.26.45 SB Kolmantena kävellyt Aleksi Ojala keskeytti 12 kilometrin jälkeen.[3]
  Elmo Koivunen
Esbo IF
1.33.30 SB
  Jaakko Määttänen
Keski-Uudenmaan Yleisurheilu
1.41.41
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

KenttälajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
21.7.
  Samuli Eriksson
Salon Vilpas
215 SB
  Arttu Mattila
Äänekosken Urheilijat
213
  Matias Mustonen
Lempäälän Kisa Yleisurheilu
211 PB
 
Seiväshyppy
21.7.
  Urho Kujanpää
Tampereen Pyrintö
537
  Tomas Wecksten
Karhulan Urheilijat
532
  Tommi Holttinen
Someron Esa
527
 
Pituushyppy
21.7.
  Kristian Bäck
Vasa IS
7,93 SB
  Henri Väyrynen
Kajaanin Kipinä
7,72
  Kristian Pulli
Kaipolan Vire
7,68
 
Kolmiloikka
22.7.
  Simo Lipsanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
16,27
  Topias Koukkula
Kangasalan Urheilijat
15,72
  Veikko Nugraha
Espoon Tapiot
15,41 PB
 
Kuulantyöntö
20.7.
  Timo Kööpikkä
Seinäjoen Seudun Urheilijat
19,13 PB
  Arttu Kangas
Kankaanpään seudun Leisku
18,56
  Tomas Söderlund
IF Raseborg
17,70 SB
 
Kiekonheitto
20.7.
  Frantz Kruger
Vasa IS
57,12
  Pyry Niskala
Seinäjoen Seudun Urheilijat
56,47
  Oskari Perälampi
Espoon Tapiot
55,37
 
Moukarinheitto
21.7.
  Henri Liipola
Someron Esa
72,13
  Tuomas Seppänen
Noormarkun Nopsa
70,50 SB
  Aaron Kangas
Kankaanpään seudun Leisku
70,27
 
Keihäänheitto
22.7.
  Oliver Helander
IF Raseborg
81,26
  Toni Keränen
Limingan Niittomiehet
78,86 PB
  Teo Takala
IF Raseborg
76,94 PB
 
Kymmenottelu
21.–22.7.
  Juuso Hassi
Oriveden Ponnistus
7512 SB
  Leo Uusimäki
Kenttäurheilijat-58
7162 PB
  Eetu Kangas
Seinäjoen Seudun Urheilijat
7068 SB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

NaisetMuokkaa

Juoksu- ja kävelylajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
100 m
21.7.
  Anniina Kortetmaa
Kannuksen Ura
11,82 Hanna-Maari Latvala hylättiin finaalissa vilppilähdön takia.
  Milja Thureson
Turun Toverit
11,86 SB
  Johanna Kylmänen
Raision Kuula
11,98
 
200 m
22.7.
  Milja Thureson
Turun Toverit
23,65 PB
  Aino Pulkkinen
Äänekosken Urheilijat
23,73 PB
  Sara Francis
Kiuruveden Urheilijat
24,06 PB
 
400 m
20.7.
  Aino Pulkkinen
Äänekosken Urheilijat
54,07 PB
  Milja Thureson
Turun Toverit
54,21 PB
  Katri Mustola
Kalajoen Junkkarit
54,49
 
800 m
20.7.
  Sara Kuivisto
Borgå Akilles
2.02,14 PB
  Jonna Julin
IF Nykarlebynejden
2.05,20 PB
  Aino Paunonen
Turun Urheiluliitto
2.05,46
 
1 500 m
20.7.
  Sara Kuivisto
Porvoon Urheilijat
4.27,22
  Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
4.28,90
  Nathalie Blomqvist
IK Falken
4.32,78
 
5 000 m
22.7.
  Kristiina Mäki
Lahden Ahkera
16.11,72 SB
  Janica Rauma
Forssan Salama
16.12,17 PB
  Alisa Vainio
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
16.16,65 SB
 
10 000 m
20.7.
  Alisa Vainio
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
33.32,77 SB
  Laura Manninen
Kenttäurheilijat-58
35.10,86
  Katarina Skräddar
Helsingin Jyry
36.02,46 SB
 
100 m aj
20.7.
  Nooralotta Neziri
Jyväskylän Kenttäurheilijat
12,92
  Annimari Korte
HIFK
13,15
  Reetta Hurske
Tampereen Pyrintö
13,16
 
400 m aj
22.7.
  Viivi Lehikoinen
HIFK
57,26 SB
  Hilla Uusimäki
Kenttäurheilijat-58
57,78 SB
  Nea Mattila
HIFK
58,11 PB
 
3 000 m ej
21.7.
  Camilla Richardsson
Vasa IS
9.51,46  
  Sandra Eriksson
IK Falken
10.21,50 SB
  Astrid Snäll
Forssan Salama
10.30,20
 
10 km kävely
19.7.
  Elisa Neuvonen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
47.54 SB
  Enni Nurmi
Espoon Tapiot
49.09 SB
  Tiia Kuikka
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
49.27
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

KenttälajitMuokkaa

Laji Sijoitukset Selostus
Korkeushyppy
22.7.
  Eleriin Haas
HIFK
188 SB
  Ella Junnila
Janakkalan Jana
186
  Jessica Kähärä
Mikkelin Kilpa-Veikot
186 PB
 
Seiväshyppy
20.7.
  Wilma Murto
Salon Vilpas
460 PB
  Minna Nikkanen
Someron Esa
435 SB
  Saga Andersson
Esbo IF
425
 
Pituushyppy
20.7.
  Kira Kytölä
Esbo IF
642 PB
  Taika Koilahti
Turun Weikot
613
  Jessica Kähärä
Mikkelin Kilpa-Veikot
611
 
Kolmiloikka
21.7.
  Kristiina Mäkelä
Orimattilan Jymy
14,31 PB
  Kira Kytölä
Esbo IF
13,61 PB
  Sanna Nygård
Vasa IS
13,11
 
Kuulantyöntö
21.7.
  Senja Mäkitörmä
Varpaisjärven Vire
16,95 PB  
  Kaisa Kymäläinen
Oriveden Ponnistus
16,11 PB
  Suvi Helin
Tampereen Pyrintö
15,47 SB
 
Kiekonheitto
22.7.
  Sanna Kämäräinen
Lapinlahden Veto
56,96 SB
  Helena Leveelahti
Virtain Urheilijat
52,43
  Katri Hirvonen
Joensuun Kataja
52,32 SB
 
Moukarinheitto
20.7.
  Krista Tervo
Karhulan Katajaiset
68,60
  Inga Linna
Riihimäen Kisko
65,81
  Merja Korpela
Soinin Sisu
64,30
 
Keihäänheitto
21.7.
  Jenni Kangas
Seinäjoen Seudun Urheilijat
57,09
  Saara Lipsanen
Lappeenrannan Urheilu-Miehet
56,66 PB
  Heidi Nokelainen
Joensuun Kataja
53,91
 
Seitsenottelu
19.7.–20.7.
  Maria Huntington
Tampereen Pyrintö
5858 PB
  Miia Sillman
Tampereen Pyrintö
5810 PB
  Hertta Heikkinen
Joensuun Kataja
5787 PB
 
WR: maailmanennätys | AR: maanosan ennätys | NR: kansallinen ennätys | CR: kilpailujen ennätys | WL: maailman kauden kärkitulos | EL: Euroopan kauden kärkitulos | kkk: kauden kotimainen kärkitulos | PB: oma ennätys | SB: kauden paras

LähteetMuokkaa

ViitteetMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa