Avaa päävalikko

Ampumahiihdon maailmancup 2016–2017

ampumahiihdon maailmancupin kausi 2016–2017
Ampumahiihdon maailmancup 2016–2017
Miehet Naiset
Voittaja
Kokonaiscup Ranskan lippu Martin Fourcade Saksan lippu Laura Dahlmeier
Pikakilpailucup Ranskan lippu Martin Fourcade Tšekin lippu Gabriela Koukalová
Takaa-ajocup Ranskan lippu Martin Fourcade Saksan lippu Laura Dahlmeier
Normaalimatkacup Ranskan lippu Martin Fourcade Saksan lippu Laura Dahlmeier
Yhteislähtöcup Ranskan lippu Martin Fourcade Tšekin lippu Gabriela Koukalová
Viesticup Venäjän lippu Venäjä Saksan lippu Saksa
Maiden välinen cup Saksan lippu Saksa Saksan lippu Saksa
Sekaviesticup Saksan lippu Saksa
Kilpailut
Kilpailupaikat 10 10
Henkilökohtaiset kilpailut 26 26
Viestit 5 (+5 seka) 5 (+5 seka)

Ampumahiihdon maailmancup 2016–2017 alkoi 27. marraskuuta 2016 Ruotsin Östersundissa ja päättyi 19. maaliskuuta 2017 Norjan Holmenkollenilla.

Sisällysluettelo

LyhenteetMuokkaa

PK pikakilpailu
TA takaa-ajo
NM normaalimatka
YL yhteislähtö
VI viesti
SV sekaviesti
PV pariviesti


KilpailukalenteriMuokkaa

Ohjelmaan kuului yhdeksän kilpailuviikonloppua sekä Hochfilzenissa, Itävallassa järjestetyt maailmanmestaruuskilpailut.

# Paikka Päivät Stadion Korkeus Kapasiteetti PK TA NM YL VI SV PV
1   Östersund 27.11.–4.12. Östersunds skidstadion 355 m 6 000
2   Pokljuka 9.–11.12. Sports Centre Triglav 1 345 m 7 000
3   Nové Město 15.–18.12. Vysočina Arena 620 m 20 000
4   Oberhof 5.–8.1. DKB-Ski-Arena 814 m 12 000
5   Ruhpolding 11.–15.1. Chiemgau Arena 710 m 12 000
6   Anterselva 19.–22.1. Südtirol Arena 1 634 m 10 357
MM   Hochfilzen 9.–19.2. Hochfilzenin ampumahiihtokeskus 1 010 m 10 500
7   Pyeongchang 2.–5.3. Maasto- ja ampumahiihtokeskus Alpensia 756 m 4 500
8   Kontiolahti (Tjumen) 10.–12.3. Kontiolahden ampumahiihtokeskus 120 m 15 000
9   Holmenkollen 17.–19.3. Holmenkollenin kansallisareena 325 m 13 500
Yhteensä 9 9 3 5 5 3 2

Tjumenin kilpailuviikonlopun siirtäminenMuokkaa

Maailmancupin alkuperäisen ohjelman mukaan toiseksi viimeinen kilpailuviikonloppu oli tarkoitus järjestää Venäjän Tjumenissa. 22.12.2016 Venäjän ampumahiihtoliitto RBU kuitenkin ilmoitti luopuvansa maailmancupin ja vuoden 2017 nuorten maailmanmestaruuskilpailujen järjestämisestä maan dopingskandaalin vuoksi. Tšekin, Norjan ja Iso-Britannian lajiliitot olivat jo ilmoittaneet boikotoivansa Tjumenin maailmancupia, mikäli niitä ei siirretä pois Venäjältä.[1] Samalla IBU ilmoitti tutkivansa venäläisten ampumahiihtäjien dopingin käyttöä, asettavansa kaksi urheilijaa väliaikaiseen kilpailukieltoon ja harkitsevansa vuoden 2021 maailmanmestaruuskilpailujen siirtämistä pois Tjumenista.[2] 7. tammikuuta tiedotettiin, että maailmancupin osakilpailut siirretään Suomeen Kontiolahdelle.[3]

MiehetMuokkaa

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas Tulokset
1 1. joulukuuta 2016   Östersund NM (20 km)   Martin Fourcade   Johannes Thingnes Bø   Uladzimir Tšapelin Tulokset
2 3. joulukuuta 2016 PK (10 km)   Martin Fourcade   Fredrik Lindström   Arnd Peiffer Tulokset
3 4. joulukuuta 2016 TA (12,5 km)   Anton Babikov   Maksim Tsvetkov   Martin Fourcade Tulokset
4 9. joulukuuta 2016   Pokljuka PK (10 km)   Martin Fourcade   Johannes Thingnes Bø   Anton Šipulin Tulokset
5 10. joulukuuta 2016 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Emil Hegle Svendsen   Anton Šipulin Tulokset
6 15. joulukuuta 2016   Nové Město PK (10 km)   Martin Fourcade   Anton Šipulin   Emil Hegle Svendsen Tulokset
7 17. joulukuuta 2016 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Anton Šipulin   Quentin Fillon Maillet Tulokset
8 18. joulukuuta 2016 YL (15 km)   Martin Fourcade   Simon Schempp   Anton Babikov Tulokset
9 5. tammikuuta 2017   Oberhof PK (10 km)   Julian Eberhard   Michal Šlesingr   Dominik Windisch Tulokset
10 7. tammikuuta 2017 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Arnd Peiffer   Dominik Windisch Tulokset
11 8. tammikuuta 2017 YL (15 km)   Simon Schempp   Erik Lesser   Martin Fourcade Tulokset
12 13. tammikuuta 2017   Ruhpolding PK (10 km)   Martin Fourcade   Julian Eberhard   Emil Hegle Svendsen Tulokset
13 15. tammikuuta 2017 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Emil Hegle Svendsen   Michal Krčmář Tulokset
14 20. tammikuuta 2017   Anterselva NM (20 km)   Anton Šipulin   Martin Fourcade   Serhi Semenov Tulokset
15 22. tammikuuta 2017 YL (15 km)   Johannes Thingnes Bø   Quentin Fillon Maillet   Anton Šipulin Tulokset
16 11. helmikuuta 2017   Hochfilzen (MM) PK (10 km)   Benedikt Doll   Johannes Thingnes Bø   Martin Fourcade Tulokset
17 12. helmikuuta 2017 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Johannes Thingnes Bø   Ole Einar Bjørndalen Tulokset
18 16. helmikuuta 2017 NM (20 km)   Lowell Bailey   Ondřej Moravec   Martin Fourcade Tulokset
19 19. helmikuuta 2017 YL (15 km)   Simon Schempp   Johannes Thingnes Bø   Simon Eder Tulokset
20 3. maaliskuuta 2017   Pyeongchang PK (10 km)   Julian Eberhard   Lowell Bailey   Martin Fourcade Tulokset
21 4. maaliskuuta 2017 TA (12,5 km)   Martin Fourcade   Anton Šipulin   Julian Eberhard Tulokset
22 10. maaliskuuta 2017   Kontiolahti PK (10 km)   Martin Fourcade   Ondřej Moravec   Emil Hegle Svendsen Tulokset
23 11. maaliskuuta 2017 TA (12,5 km)   Arnd Peiffer   Simon Eder   Emil Hegle Svendsen Tulokset
24 17. maaliskuuta 2017   Holmenkollen PK (10 km)   Johannes Thingnes Bø   Martin Fourcade   Anton Šipulin Tulokset
25 18. maaliskuuta 2017 TA (12,5 km)   Anton Šipulin   Martin Fourcade   Johannes Thingnes Bø Tulokset
26 19. maaliskuuta 2017 YL (15 km)   Martin Fourcade   Andrejs Rastorgujevs   Simon Eder Tulokset

ViestitMuokkaa

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas Tulokset
1 11. joulukuuta 2016   Pokljuka 4×7,5 km   Ranska
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Martin Fourcade
  Venäjä
Maksim Tsvetkov
Anton Babikov
Matvei Jelisejev
Anton Šipulin
  Saksa
Erik Lesser
Matthias Dorfer
Benedikt Doll
Simon Schempp
Tulokset
2 11. tammikuuta 2017   Ruhpolding 4×7,5 km   Norja
Ole Einar Bjørndalen
Vetle Sjåstad Christiansen
Henrik L’Abée-Lund
Emil Hegle Svendsen
  Venäjä
Aleksei Volkov
Anton Šipulin
Matvei Jelisejev
Anton Babikov
  Saksa
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
Tulokset
3 21. tammikuuta 2017   Anterselva 4×7,5 km   Saksa
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
  Norja
Lars Helge Birkeland
Henrik L’Abée-Lund
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
  Venäjä
Maksim Tsvetkov
Jevgeni Garanitšev
Dmitri Malyško
Anton Babikov
Tulokset
4 18. helmikuuta 2017   Hochfilzen (MM) 4×7,5 km   Venäjä
Aleksei Volkov
Maksim Tsvetkov
Anton Babikov
Anton Šipulin
  Ranska
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Martin Fourcade
  Itävalta
Daniel Mesotitsch
Julian Eberhard
Simon Eder
Dominik Landertinger
Tulokset
5 5. maaliskuuta 2017   Pyeongchang 4×7,5 km   Ranska
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Fourcade
Simon Desthieux
Martin Fourcade
  Itävalta
Lorenz Wäger
Simon Eder
Julian Eberhard
Dominik Landertinger
  Norja
Vetle Sjåstad Christiansen
Ole Einar Bjørndalen
Vegard Gjermundshaug
Henrik L’Abée-Lund
Tulokset

NaisetMuokkaa

Nové Měston yhteislähtökilpailu lyheni 12,0 kilometrin mittaiseksi huonoista sääolosuhteista johtuen. Kilpailussa hiihdettiin 2,0 kilometrin latua kuudesti. Yleensä yhteislähtökilpailun hiihto-osuus koostuu viidestä 2,5 kilometrin kierroksesta.[4]

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas Tulokset
1 30. marraskuuta 2016   Östersund NM (15 km)   Laura Dahlmeier   Anaïs Bescond   Darja Jurkevitš Tulokset
2 3. joulukuuta 2016 PK (7,5 km)   Marie Dorin Habert   Kaisa Mäkäräinen   Gabriela Koukalová Tulokset
3 4. joulukuuta 2016 TA (10 km)   Gabriela Koukalová   Laura Dahlmeier   Dorothea Wierer Tulokset
4 9. joulukuuta 2016   Pokljuka PK (7,5 km)   Laura Dahlmeier   Justine Braisaz   Marte Olsbu Tulokset
5 10. joulukuuta 2016 TA (10 km)   Laura Dahlmeier   Kaisa Mäkäräinen   Eva Puskarčíková Tulokset
6 16. joulukuuta 2016   Nové Město PK (7,5 km)   Tatjana Akimova   Anaïs Chevalier   Susan Dunklee Tulokset
7 17. joulukuuta 2016 TA (10 km)   Anaïs Chevalier   Dorothea Wierer   Tatjana Akimova Tulokset
8 18. joulukuuta 2016 YL (12 km)   Gabriela Koukalová   Laura Dahlmeier   Dorothea Wierer Tulokset
9 6. tammikuuta 2017   Oberhof PK (7,5 km)   Gabriela Koukalová   Kaisa Mäkäräinen   Marie Dorin Habert Tulokset
10 7. tammikuuta 2017 TA (10 km)   Marie Dorin Habert   Gabriela Koukalová   Kaisa Mäkäräinen Tulokset
11 8. tammikuuta 2017 YL (12,5 km)   Gabriela Koukalová   Laura Dahlmeier   Eva Puskarčíková Tulokset
12 14. tammikuuta 2017   Ruhpolding PK (7,5 km)   Kaisa Mäkäräinen   Gabriela Koukalová   Laura Dahlmeier Tulokset
13 15. tammikuuta 2017 TA (10 km)   Kaisa Mäkäräinen   Gabriela Koukalová   Marie Dorin Habert Tulokset
14 19. tammikuuta 2017   Anterselva NM (15 km)   Laura Dahlmeier   Anaïs Chevalier   Alexia Runggaldier Tulokset
15 21. tammikuuta 2017 YL (12,5 km)   Nadine Horchler   Laura Dahlmeier   Gabriela Koukalová Tulokset
16 10. helmikuuta 2017   Hochfilzen (MM) PK (7,5 km)   Gabriela Koukalová   Laura Dahlmeier   Anaïs Chevalier Tulokset
17 12. helmikuuta 2017 TA (10 km)   Laura Dahlmeier   Darja Domratšava   Gabriela Koukalová Tulokset
18 15. helmikuuta 2017 NM (15 km)   Laura Dahlmeier   Gabriela Koukalová   Alexia Runggaldier Tulokset
19 19. helmikuuta 2017 YL (12,5 km)   Laura Dahlmeier   Susan Dunklee   Kaisa Mäkäräinen Tulokset
20 2. maaliskuuta 2017   Pyeongchang PK (7,5 km)   Laura Dahlmeier   Tiril Eckhoff   Anaïs Chevalier Tulokset
21 4. maaliskuuta 2017 TA (10 km)   Laura Dahlmeier   Kaisa Mäkäräinen   Anaïs Bescond Tulokset
22 10. maaliskuuta 2017   Kontiolahti PK (7,5 km)   Tiril Eckhoff   Laura Dahlmeier   Darja Domratšava Tulokset
23 11. maaliskuuta 2017 TA (10 km)   Laura Dahlmeier   Marie Dorin Habert   Lisa Vittozzi Tulokset
24 17. maaliskuuta 2017   Holmenkollen PK (7,5 km)   Mari Laukkanen   Justine Braisaz   Anaïs Bescond Tulokset
25 18. maaliskuuta 2017 TA (10 km)   Mari Laukkanen   Gabriela Koukalová   Justine Braisaz Tulokset
26 19. maaliskuuta 2017 YL (12,5 km)   Tiril Eckhoff   Gabriela Koukalová   Kaisa Mäkäräinen Tulokset

ViestitMuokkaa

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas Tulokset
1 11. joulukuuta 2016   Pokljuka 4×6 km   Saksa
Vanessa Hinz
Franziska Hildebrand
Maren Hammerschmidt
Laura Dahlmeier
  Ranska
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Célia Aymonier
Marie Dorin Habert
  Ukraina
Iryna Varvynets
Julija Džyma
Olena Pidhrušna
Anastasija Merkušyna
Tulokset
2 12. tammikuuta 2017   Ruhpolding 4×6 km   Saksa
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Preuß
Laura Dahlmeier
  Ranska
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
Célia Aymonier
  Norja
Kaia Wøien Nicolaisen
Hilde Fenne
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu
Tulokset
3 22. tammikuuta 2017   Anterselva 4×6 km   Saksa
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
  Ranska
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
Marie Dorin Habert
  Italia
Lisa Vittozzi
Federica Sanfilippo
Alexia Runggaldier
Dorothea Wierer
Tulokset
4 17. helmikuuta 2017   Hochfilzen (MM) 4×6 km   Saksa
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
  Ukraina
Iryna Varvynets
Julija Džyma
Anastasija Merkušyna
Olena Pidhrušna
  Ranska
Anaïs Chevalier
Célia Aymonier
Justine Braisaz
Marie Dorin Habert
Tulokset
5 5. maaliskuuta 2017   Pyeongchang 4×6 km   Saksa
Nadine Horchler
Maren Hammerschmidt
Denise Herrmann
Franziska Hildebrand
  Norja
Kaia Wøien Nicolaisen
Hilde Fenne
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu
  Tšekki
Jessica Jislová
Eva Puskarčíková
Lucie Charvátová
Gabriela Koukalová
Tulokset

SekaviestitMuokkaa

# Päivämäärä Paikka Matka Voittaja Toinen Kolmas Tulokset
1 27. marraskuuta 2016   Östersund 2×6 km + 2×7,5 km   Norja
Marte Olsbu
Fanny Horn Birkeland
Ole Einar Bjørndalen
Johannes Thingnes Bø
  Saksa
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
  Italia
Lisa Vittozzi
Dorothea Wierer
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Tulokset
2 PV (6 + 7,5 km)   Ranska
Marie Dorin Habert
Martin Fourcade
  Itävalta
Lisa Hauser
Simon Eder
  Saksa
Franziska Preuß
Erik Lesser
Tulokset
3 9. helmikuuta 2017   Hochfilzen (MM) 2×6 km + 2×7,5 km   Saksa
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
Arnd Peiffer
Simon Schempp
  Ranska
Anaïs Chevalier
Marie Dorin Habert
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
  Venäjä
Olga Podtšufarova
Tatjana Akimova
Aleksandr Loginov
Anton Šipulin
Tulokset
4 12. maaliskuuta 2017   Kontiolahti PV (6 + 7,5 km)   Itävalta
Lisa Hauser
Simon Eder
  Yhdysvallat
Susan Dunklee
Lowell Bailey
  Saksa
Laura Dahlmeier
Roman Rees
Tulokset
5 2×6 km + 2×7,5 km   Ranska
Marie Dorin Habert
Anaïs Bescond
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
  Saksa
Nadine Horchler
Maren Hammerschmidt
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
  Ukraina
Iryna Varvynets
Olha Abramova
Serhi Semenov
Dmytro Pidrutšnyi
Tulokset

Maailmancupin loppupisteetMuokkaa

MiehetMuokkaa

KokonaiskilpailuMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Martin Fourcade 1322
2.   Anton Šipulin 918
3.   Johannes Thingnes Bø 812
4.   Arnd Peiffer 746
5.   Simon Schempp 741
6.   Julian Eberhard 732
7.   Emil Hegle Svendsen 667
8.   Lowell Bailey 641
9.   Ole Einar Bjørndalen 631
10.   Erik Lesser 621

ViestiMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Venäjä 259
2.   Ranska 242
3.   Saksa 237
4.   Norja 228
5.   Itävalta 216
6.   Ukraina 207
7.   Tšekki 173
8.   Italia 167
9.   Kanada 150
10.   Sveitsi 146

MaatMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Saksa 7448
2.   Ranska 7416
3.   Venäjä 7192
4.   Norja 7181
5.   Itävalta 6926
6.   Ukraina 6270
7.   Tšekki 6223
8.   Italia 5556
9.   Sveitsi 5395
10.   Yhdysvallat 5290

NaisetMuokkaa

ViestiMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Saksa 300
2.   Ranska 248
3.   Ukraina 224
4.   Norja 202
5.   Tšekki 197
6.   Italia 197
7.   Ruotsi 187
8.   Valko-Venäjä 167
9.   Venäjä 166
10.   Puola 154

MaatMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Saksa 7951
2.   Ranska 7646
3.   Ukraina 6605
4.   Tšekki 6547
5.   Italia 6481
6.   Norja 6265
7.   Venäjä 6139
8.   Ruotsi 6034
9.   Valko-Venäjä 5683
10.   Kazakstan 5193

SekaviestiMuokkaa

Sij. Pisteet
1.   Saksa 264
2.   Ranska 257
3.   Itävalta 201
4.   Norja 195
5.   Venäjä 195
6.   Ukraina 187
7.   Italia 185
8.   Ruotsi 184
9.   Tšekki 175
10.   Yhdysvallat 169

LähteetMuokkaa